Miłorząb japoński - wygląd, uprawa i właściwości lecznicze

Miłorząb japoński - wygląd, uprawa i właściwości lecznicze

1 komentarzy

Wymagania i pielęgnacja

Niskie wymagania oraz duża odporność czyni z miłorzębu doskonałą rośliną do sadzenia w mieście, pewnie dlatego w całej Europie drzewo to rośnie przede wszystkim w parkach i na miejskich skwerach. W ogrodach przydomowych miłorząb jest rzadkim bywalcem. A szkoda, bo drzewo to bardzo dekoracyjne i nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Miłorzęby są odporne na zanieczyszczenie środowiska i bez problemów radzą sobie nawet z największym mrozem. Nie wymagają przycinania oraz są bardzo tolerancyjne w stosunku do gleby. Mogą rosnąć praktycznie w każdej ziemi ogrodowej, jednak najbardziej lubi żyzne i przepuszczalne podłoże, źle będą rosły jedynie na suchych piaskach i w miejscach gdzie długo zalega woda. Poza tym rzadko są atakowane przez szkodniki i choroby. Jedyne co miłorzębom może zaszkodzić to zbytnio zacienione stanowisko - najlepiej rosną w pełnym słońcu. Powolny wzrost i niewielkie rozmiary w początkowych latach wzrostu czynią z miłorzębów doskonałe drzewa do małych ogrodów. Z uwagi na azjatyckie pochodzenie miłorzęby często są formowane jako drzewko bonsai. Miłorzęby warto posadzić w ogrodzie przede wszystkim ze względu na ich jesienny wygląd – wtedy wachlarzowate liście pięknie przebarwiają się na złoto-żółty kolor.

Miłorząb japoński

Miłorząb japoński

Rozmnażanie

Chcąc rozmnożyć miłorząb japoński z nasion napotkamy kilka trudności. Po pierwsze znalezienie owocujących osobników i nasion miłorzębów jest trudne, a po drugie nasiona z polskich miłorzębów mają bardzo małą zdolność kiełkowania rzędu 20-30%. Najprościej będzie kupić nasiona przez internet lub 2-3 letnie drzewko w centrum ogrodniczym. Dla tych, którzy lubią wyzwania podpowiadamy - dojrzały osobnik żeński tworzący nasiona rośnie na terenie SGGW w Warszawie.


Właściwości lecznicze

W chinach, USA oraz Francji miliony miłorzębów japońskich uprawianych jest na potrzeby przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego. Surowcem leczniczym są liście zawierające flawonoidy a wśród nich flawonole, biflawonoidy, terpeny, steroidy, kwasy organiczne, wolne kwasy tłuszczowe, hydroksykwasy, procyjanidyny, garbniki, karotenoidy oraz kwas ginkgolowy. Produkuje się z nich leki na poprawę pamięci i wzmocnienie organizmu oraz kosmetyki spowalniające procesy starzenia się skóry, zapobiegające zmarszczkom i cellulitisowi. Przez lata miłorząb uznawany był jako panaceum na wszystkie schorzenia, jednak w ostatnich latach jego rewelacyjne właściwości często są podważane przez najnowsze wyniki badań.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: M, Tytuł: J

    GINKGO BILOBA - NIE "GINKO"!!!!!! Czy teksty nie są sprawdzane przez fachowców?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: