Migdałowiec - uprawa, pielęgnacja i odmiany

Migdałowiec - uprawa, pielęgnacja i odmiany

1 komentarzy

Choroby i szkodniki

Migdałowce (podobnie jak ich owocowi kuzyni) często bywają porażani przez moniliozę (chorobę grzybową zwaną brunatną zgnilizną drzew pestkowych). Po zauważeniu objawów – zasychania całych pędów i liści, niezbędne będzie zastosowanie chemicznych środków ochrony roślin – t.j. Topsin lub Rovral Flo. Jeśli chodzi o szkodniki to migdałki najczęściej są atakowane przez mszyce. Zabiegi zwalczania przeprowadzamy tuż po zauważeniu pierwszych kolonii tych owadów (na wierzchołkach młodych przyrostów). Najlepiej wybrać jeden z preparatów – np. Pirimor, Karate Zeon, Decis, Talstar.


Inne migdałowce

Migdałowiec karłowy (Amagdalus nana, syn Prunus tenella) to niski krzew, dorastający do 50 cm wysokości. Ma jajowate, piłkowane liście i pojedyncze białoróżowe kwiaty. Jest mało popularny w Polsce z uwagi na mniej dekoracyjne kwitnienia.

Migdałowiec pospolity, zwyczajny, migdał, śliwa migdał (Amagdalus communis, syn. Prunus communis) rzadko uprawiany jest w Polsce z uwagi na wrażliwość na mrozy. Posiada smaczne, jadalne nasiona – migdały. Znane są dwie odmiany - A. communis var. sativa – słodkie migdały oraz A. communis var. amara – gorzkie migdały (rzadziej uprawiane).

Migdałowiec trójklapowy

Migdałowiec trójklapowy

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Wanda1, Tytuł: migdałek trójklapowy

    Nie umiem znależć tak pięknych słow jak piękny jest migdałek t. Posiadam w ogrodzie dwa, dbam o nich, jeden krzew - ale przymarza kilka gałęzi co roku. Teraz w ostatnią zimę związałam go tylko sznurkiem razem z gałązkami jedliny i kwitnie bardzo ładnie. Owszem zima była milsza bo mało było śniegu. Podziwiam obrazy prawdziwych ogrodników, zdolności komponowania ogrodów. Na zboczu mojego ogrodu rośnie drugi jako drzewko. jest młodziutki ma dopiero 3 lata. Kwitnie też pięknie. Nie wiem czy trzeba go okrywać.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie