Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa

1 komentarzy

Właściwości lecznicze i działanie

Dzięki zawartości olejku eterycznego i flawonoidów mięta pieprzowa wykazuje właściwości rozkurczające, żółciopędne i żółciotwórcze. Olejek działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo oraz antybakteryjnie. Mięta łagodzi objawy zaburzeń trawienia takie jak wzdęcia, odbijanie się, zaburzenia czynności pęcherzyka żółciowego. Działa również łagodząco na podrażnienia skóry. Mentol podrażnia zakończenia czuciowe receptorów zimna, wywołując na skórze i błonach śluzowych uczucie schłodzenia.

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa

Mięta w kuchni

Liście mięty znakomicie wzbogacają smak potraw. Można dodawać ją do warzyw takich jak  papryka, pomidory, bakłażany, szpinak. Dodaje się ją również do deserów z cytryną i owocami, do jogurtu, do twarogu, ziemniaków, zup, sosów, potraw duszonych słodkich i pikantnych. W niektórych daniach wytrawnych, np. kuchni azjatyckiej, mięta bez problemu może zastąpić bazylię.  Dodajemy ją do potraw na końcu gotowania, żeby nie straciła aromatu. Świeże liście mięty sprawdzają się też w owocowych sałatkach i lemoniadach. W postaci suszonej najlepiej dodawać ją do przeróżnych farszów oraz przygotowywać z niej napary.

Zastosowanie w lecznictwie

Napar z liści mięty stosowany jest w zaburzeniach układu trawiennego. Natomiast napary i sam olejek eteryczny stosuje się w postaci inhalacji w nieżytach górnych dróg oddechowych, a także do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych. Wyizolowany z olejku mentol stanowi składnik preparatów dermatologicznych i kosmetycznych, a także produktów spożywczych.

Zastosowanie jako roślina ozdobna

W ogrodzie miętę można sadzić na rabatach bylinowych, jako roślina okrywowa w miejscu słonecznym i wilgotnym. Poza tym nadaje się do nasadzeń w ogrodach skalnych i w pobliżu zbiorników wodnych. Aby kontrolować zajmowaną przez nią przestrzeń można sadzić miętę w pojemniku. Jej kwiaty przyciągają pszczoły i motyle.

Anna Jędrzejewska

Źródła: Zioła dla zdrowia i urody (red. B. Karpińska 2005), Ilustrowana Encyklopedia Roślin (I. Sieńko-Holewa 2008),

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Aleksandra, Tytuł: Szkodniki mięty

    Jeżeli listki mięty (i innych roślin obok) bieleją i odpadają to co się z nimi dzieje? Czego przyczyną może być takie zjawisko? Widziałam łodygach pojedyńcze robaczki, małe, szare - czy to może być powód bielenia i odpadania liści?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: