Melon - uprawa, kalorie i właściwości

Melon - uprawa, kalorie i właściwości

Skomentuj artykuł

Melony to niezwykłe warzywa, sprzedawane jako owoce. Są bliskimi kuzynami ogórków i podobnie jak one wymagają wiele ciepła do wzrostu, kwitnienia i zawiązywania mięsistych owoców. Są bardzo zdrowe i smaczne, wykorzystywane zarówno w kuchni jak i w kosmetyce. Dowiedz się co kryje w sobie melon i jak go uprawiać.

Pochodzenie i systematyka

Melon (Cucumis melo) to warzywo z rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Spokrewniony jest m.in. z arbuzem, dynią, cukinią i ogórkiem. Jadalne są kuliste i soczyste owoce (przez botaników nazywane jagodami) oraz pestki znajdujące się w ich środku. Nazwa melon pochodzi od greckiego słowa melopepon znaczącego dojrzałe, miękkie jabłko – co doskonale charakteryzuje słodki i soczysty miąższ. Owoce te znane są już od 3000 lat i pochodzą najprawdopodobniej z Azji lub Afryki (naukowcy spierają się o to od wielu lat). Pierwsze melony do Europy trafiły już w czasach starożytnych. W Polsce uprawiane są już od XVII, początkowo tylko w przypałacowych oranżeriach, a obecnie uprawiane amatorsko w ogródkach działkowych. Z uwagi na wysokie wymagania cieplne melony nie są uprawiane w Polsce na skalę towarową.



Wymagania i uprawa

Warto uprawiać samemu melony, gdyż są smaczniejsze i bardziej aromatyczne, niż te kupowane w supermarketach. Olbrzymia różnica w smaku wynika przede wszystkim ze względu na termin zbioru – owoce z własnej uprawy zbieramy dopiero w momencie pełnej dojrzałości, a te oferowane w sklepach zbierane są znacznie wcześniej i dojrzewają (lub nie) dopiero w czasie transportu.

Melony

Melony

Zanim zaczniemy uprawę melonów powinniśmy poznać kilka podstawowych informacji o ich wymaganiach. Melon, tak jak inne rośliny z rodziny dyniowatych, ma wysokie wymagania cieplne - optymalna temperatura wzrostu wynosi +26°C, a co najważniejsze nie powinna spadać poniżej 20ºC, gdyż ograniczy to znacznie zawiązywanie kwiatów. Ta wyjątkowa ciepłolubność powoduje, że melona można uprawiać jedynie w szklarniach i tunelach foliowych. Do tego stanowisko musi być słoneczne, w przeciwnym razie owoce nie będą słodkie! Gleba musi być żyzna i próchniczna. Powinna być także głęboko przekopana i przepuszczalna, gdyż melon bardzo źle rośnie na glebach ciężkich i gliniastych. Do uprawy najlepiej jest wybierać polskie odmiany melonów dostosowane do naszych warunków klimatycznych – np. `Bosman`, `Melba`, `Oliwin`, `Seledyn F1`. Różnią się one zarówno terminem owocowania oraz kolorem skórki i smakiem miąższu.

Melony

Melony

Melona najczęściej uprawia się z wcześniej przygotowanej rozsady. Trudno ją kupić więc najlepiej przygotować samemu. Zajmuje to około 4 tygodni, w temperaturze 25ºC (nasiona kiełkują dopiero w temperaturze +15°C). 2-3 Nasiona najlepiej wysiewać do wielodoniczek, przyjmując zasadę, że w jednej doniczce może rosnąć tylko jedna roślina (więc jeśli wykiełkuje ich więcej musimy je usunąć lub przepikować). Gdy rośliny będą miały 4-5 liści przesadzamy je na miejsce stałe – do szklarni lub tunelu foliowego. Można je sadzić bezpośrednio do gruntu lub uprawiać na podwyższonych gazonach. Po posadzeniu na miejsce stałe rośliny wymagają regularnego podlewania i nawożenia. Po kilku tygodniach pojawiają się pierwsze kwiaty. Muszą zostać zapylone – najlepiej jeśli zrobią to pszczoły, jednak gdy owady nie kwapią się do pracy, możemy to zrobić sami – za pomocą delikatnego pędzelka. Po zawiązaniu się owoców na jednej roślinie pozostawia się maksymalnie 6 zawiązków owoców. Pozostałe należy usunąć aby te które pozostaną mogły dorosnąć do odpowiednich rozmiarów. Aby owoce nie ubrudziły się ziemią można je podeprzeć deską lub cegłą. Zbiór odbywa się (w sierpniu) stopniowo, w miarę osiągania pełnej dojrzałości. Melony są dojrzałe wtedy, gdy zmieniają kolor na żółty, a ich szypułka staje się miękka i łatwa do oderwania.

Melony

Melony

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: