Melon - galia, miodowy i zielony

Melon - galia, miodowy i zielony

Skomentuj artykuł

Zabiegi pielęgnacyjne

Aby zwiększyć temperaturę gleby zalecane jest ściółkowanie podłoża czarną folią lub formowanie kopczyków bądź wałów z ziemi. Po posadzeniu rozsady, rośliny należy obficie podlewać wodą o temperaturze letniej. Melony dobrze reagują na okrycia z włókniny. Rośliny należy wietrzyć w ciągu dnia, gdy temperatura przekracza 35 stopni C. Okrycia zdejmuje się w momencie pojawienia się pierwszych kwiatów żeńskich, co zapewnia dostęp owadów zapylających. Od początku kwitnienia, co 3-4 tygodnie przeprowadza się nawożenie pogłówne roztworem nawozów (5-10 g siarczanu amonu, 10-12 g superfosfatu potrójnego i 2-4 g soli potasowej na 10 l wody). Po zawiązaniu owoców na roślinie zostawia się około 6 zawiązków, a pozostałe usuwa.

Zbiór owoców

Na jednej roślinie rozwija się 3 do 6 owoców, które dojrzewają w zależności od warunków i odmiany od sierpnia do września. Owoce melona zbierane są w momencie osiągnięcia pełnej dojrzałości fizjologicznej. Dojrzałość zbiorczą poznaje się po lekko uginającym się pod naciskiem palca miąższu w pobliżu szypułki, a także po mięknięciu skórki i zmianie zabarwienia na jaśniejsze.

Właściwości odżywcze

Melon jest owocem niskokalorycznym, na 100 g św. m. przypada 19 kcal. Zawiera ok. 90% wody, znaczne ilości cukrów prostych oraz sole mineralne – wapń i fosfor. Poza tym w owocach tych obecne są barwniki karotenoidowe oraz witaminy z gr B (B1, B2, B6, PP, E, C oraz A)

Zastosowanie

Z miąższu melona przygotowuje się najczęściej sałatki owocowe, a także koktajle, kompoty i inne napoje. Może stanowić również dodatek do lodów. Owoce melona mogą stanowić również dodatek do dań wytrawnych. Popularną przystawkę stanowią kawałki melona zawinięte w szynkę parmeńską.

Sałatka z melona

składniki:

- 20 dag pomidorów,
- 20 dag melona,
- 20 dag ogórka,
- szklanka jogurtu naturalnego,
- garść liści i kwiatów nasturcji
- sól, pieprz i cukier do smaku

sposób przygotowania:

Miąższ melona kroimy w kulki lub jeśli nie mamy takiego narzędzia w kostkę, pomidory w ósemki, a ogórek ścieramy na tarce. Liście i kwiaty nasturcji myjemy i osuszamy a następnie rozrywamy w rękach na mniejsze części; wszystkie składniki mieszamy w misce. Przygotowujemy sos jogurtowy, a następnie polewamy nim sałatkę

Anna Jędrzejewska
Źródła: Działkowiec/05/2011, Polowa uprawa warzyw (M. Orłowski 2000)

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie