Melisa herbata dla każdego

Melisa herbata dla każdego

Skomentuj artykuł

Właściwości i działanie herbatki z melisy

Najlepiej znane są właściwości uspokajające melisy, ma ona silne działanie na ośrodkowy układ nerwowy. Od stuleci wykorzystuje się ją jako tzw. „ziółka na nerwy”. Poprawia nastrój, pomaga w stanach pobudzenia nerwowego, w depresjach oraz poczuciu niepokoju i zagrożenia. Leczy się nią także zaburzenia snu oraz problemy z koncentracją (wzmacnia także pamięć). Najnowsze badania ukazują nam coraz więcej pozytywnych właściwości melisy – m.in. działanie przeciwmiażdżycowe i leczenie objawów choroby Alzheimera. Działanie melisy jest korzystne zarówno dla osób młodych oraz starszych i jak do tej pory nie zanotowano niepożądanych skutków jej stosowania. Polecana jest nawet kobietom w ciąży przy porannych mdłościach i wymiotach oraz jako środek pobudzający wydzielanie mleka dla kobiet karmiących. Ponadto melisa jest często wykorzystywana w dietetyce. Poprawia apetyt, reguluje procesy trawienne (działa przeciwskurczowo i rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit), zmniejsza wzdęcia, pomaga przy rozstroju i nieżytach żołądka i jelit. Wykazuje działanie wiatropędne, przeciwfermentacyjne, żółciotwórcze oraz słabe działanie moczopędne, a co najważniejsze – pomaga oczyścić organizm z toksyn. Działa także rozkurczowo i przeciwbólowo (także przeciwko bólom menstruacyjnym). Ponadto pomaga przy bólach głowy i przy zespole przewlekłego zmęczenia. Działa również wirusobójczo i bakteriobójczo co w połączeniu z wysoką zawartością witaminy C czyni z niej sprzymierzeńca w walce z przeziębieniem.


Napar z melisy - jak zaparzać melisę?

Herbata z melisy jest bardzo delikatna w smaku, lekko gorzkawa z wyczuwalnym cytrynowym aromatem. Najlepiej pachną i smakują świeże liście melisy samodzielnie ususzone, jednak nie dla każdego są one dostępne. Świeże liście melisy zbieramy 2-3 krotnie w trakcie kwitnienia (od czerwca do września). Zbiory przeprowadzamy tylko w słoneczne dni, gdyż wtedy w roślinie będzie najwięcej olejków eterycznych. Liście suszymy w ciemnym miejscu w temperaturze nie wyższej niż 35°C. Jeśli nie chcemy aby straciły swój aromat przechowujemy je w zamkniętych puszkach.

Gotową herbatę z melisy można kupić w każdej aptece, sklepie zielarskim i większym sklepie spożywczym. Niestety często zdarza się, że tanie herbatki z melisy są bardzo złej jakości – liście są tak mocno rozdrobnione, że duża część olejków eterycznych dawno się z nich ulotniła – łatwo to rozpoznać po słabym zapachu lub jego braku. Melisa dobrej jakości powinna intensywnie pachnieć ziołowo z wyczuwalną nutą cytryny. 1 łyżeczkę suszonych liści (lub jedną torebkę) zalewamy wrzącą wodą i parzymy w szklance pod przykryciem 20 minut. Tak przyrządzoną herbatę z melisy można pić codziennie po 3-4 szklanki.

Paweł Romanowski

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie