Meble technorattanowe zalety i wady

Meble technorattanowe zalety i wady

Skomentuj artykuł

Wypoczynek na powietrzu

W sezonie letnim wypoczynek na świeżym powietrzu jest jednym z najlepszych sposobów na relaks. Popołudniowa herbatka w ogrodzie lub miłe spotkanie przy grillu pozwala się odprężyć i zregenerować siły, dlatego jeśli tylko posiadamy taras bądź działkę, z pewnością warto pomyśleć o urządzeniu na zewnątrz przyjemnego kącika wypoczynkowego. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia takiego miejsca są oczywiście meble. Jednak aby nie sprawiały zbyt  wiele kłopotu i po kilku sezonach nie nadawały się jedynie do wyrzucenia, należy dobrze przemyśleć ich wybór.

Kłopotliwe meble ogrodowe

Przez wiele lat na rynku były dostępne jedynie meble ogrodowe wykonane z plastiku, drewna, metalu, wikliny bądź rattanu i chociaż dobrze spełniały swoje zadanie, trzeba je było systematycznie konserwować, aby nie uległy zniszczeniu pod wpływem czynników atmosferycznych. Niezabezpieczone drewno, rattan czy wiklina na słońcu szybko traciły kolor, metal korodował pod wpływem wilgoci, a złej jakości plastik odbarwiał się i pękał.

Uniwersalny technorattan

Dlatego bezustannie trwały prace nad wynalezieniem alternatywy dla dotychczasowych, tradycyjnych materiałów przeznaczonych na meble ogrodowe. Poszukiwano rozwiązania, które byłoby praktyczne, estetyczne i jednocześnie trwałe, gdyż meble przeznaczone do ogrodu narażone są na znacznie bardziej ekstremalne warunki niż ich odpowiedniki przewidziane do mieszkań.

Meble technorattanowe

Meble technorattanowe

Dzięki tym staraniom udało się stworzyć materiał, który spełnił wszystkie te oczekiwania, ponieważ okazał się wyjątkowo trwały, odporny na warunki atmosferyczne, lekki, estetyczny, a do tego bardzo przyjemny w dotyku. Ponieważ z założenia miał nawiązywać do natury, a wykonane z niego przedmioty przypominały plecione meble wiklinowe lub rattanowe, nazwano go technorattanem.

Meble technorattanowe

Meble technorattanowe

Meble technorattanowe

Meble technorattanowe

Zalety technorattanu

Technorattan to nic innego jak syntetyczna żywica lub włókno polietylenowe, wzbogacone substancjami chemicznymi zwiększającymi wytrzymałość materiału oraz odporność na promienie UV. Dzięki temu meble z niego wykonane są bardzo odporne na zmienne warunki atmosferyczne (słońce, deszcz, mróz), nie ulegają zawilgoceniu i zagrzybieniu, długo zachowują intensywne barwy (są odporne na promienie UV), nie wchłaniają zabrudzeń (tłuszczu, olejków do opalania, rozlanej kawy czy owocowego soku), a ponadto są niezwykle przyjemne i delikatne w dotyku oraz wyjątkowo wygodne. Meble z syntetycznego rattanu dostępne są w wielu kolorach, dlatego bez problemu można je dopasować do każdego otoczenia. Są też niezwykle łatwe w utrzymaniu, gdyż nie wymagają żadnej specjalnej konserwacji (np. malowania, pokrywania preparatami przeciwgrzybowymi), a do ich czyszczenia wystarczy zaledwie zwykła woda i miękka ściereczka. Producenci technorattanu pomyśleli także o środowisku, gdyż materiał można poddać całkowitemu recyklingowi.

Meble technorattanowe

Meble technorattanowe

Technorattan w meblarstwie

Z technorattanu najczęściej wykonuje się krzesła, fotele i kanapy ogrodowe, ale również stoliki kawowe, stoły ogrodowe, leżaki oraz kosze bujane. Co ciekawe, materiał przeznaczony początkowo na meble ogrodowe, zaczął być również wykorzystywany do produkcji innych przedmiotów do użytku zewnętrznego. Dlatego też coraz częściej można już spotkać wykonane z niego donice, osłony balkonowe, przęsła i panele ogrodzeniowe, skrzynie ogrodowe (np. do przechowywania poduszek i drobnych sprzętów ogrodowych) oraz inne przedmioty użytkowe i dekoracyjne (np. kosze, popielnice).

Cienie i blaski

Przy swoich rozlicznych zaletach technorattan ma jednak pewną wadę, jest bowiem materiałem stosunkowo drogim, a przedmioty z niego wykonane nie należą do najtańszych. Kiedy jednak weźmiemy pod uwagę koszty corocznej konserwacji mebli wykonanych z surowców naturalnych (np. malowania, czyszczenia, impregnowania, ochrony przeciwgrzybowej), może się okazać, że koszt technorattanowego zestawu wcale nie jest tak wysoki, jak by się mogło początkowo wydawać. Poza tym często jest to wydatek jednorazowy, bo wyjątkowa trwałość mebli technorattanowych pozwala na ich wieloletnie użytkowanie. Przy zakupie powinniśmy jednak uważać na tzw. „wyjątkowe okazje”, gdyż ten unikatowy materiał miewa już swoje tańsze podróbki, znacznie gorszej jakości.

Meble technorattanowe

Meble technorattanowe

Autor: Katarzyna Józefowicz

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: