Maty ogrodzeniowe rodzaje, zastosowanie i montaż

Maty ogrodzeniowe rodzaje, zastosowanie i montaż

1 komentarzy

Maty ogrodzeniowe to doskonały pomysł na szybkie i tanie ogrodzenie w ogrodzie. To kompromis pomiędzy zwykłą siatką a drewnianym płotem. Są bardzo popularne i niedrogie. Można je kupić w większości sklepów ogrodniczych i w dużych marketach typu dom i ogród, jednak przed zakupem warto dowiedzieć się o nich więcej.

Rodzaje mat ogrodzeniowych

Maty ogrodzeniowe produkowane są najczęściej z trzech materiałów – trzciny, wikliny oraz bambusa. Każdy z nich ma inną trwałość i walory dekoracyjne.

Maty trzcinowe i słomiane – to najtańsze i najmniej trwałe rozwiązanie. Wykonane są najczęściej z łodyg trzciny lub miskanta (trawy przypominającej cienki bambus). Kolor jest jasny, słomiany. Maty trzcinowe to rozwiązanie zwykle jednosezonowe, rzadko kiedy wytrzymują przez dwa lata pod gołym niebem.

Maty wiklinowe – to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie. Najczęściej wykonane są z niekorowanych gałązek wierzby w kolorze ciemnobrązowym lub rdzawym, czasem występują malowane na inne kolory (rzadko). Trwałość mat wiklinowych to kilka lat.

Maty bambusowe – są najtrwalsze i najdroższe. Wykonane są z cienkich pędów bambusa, z ich połówek lub plecione. Mają naturalny kolor i dużą wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Są równie trwałe co maty wiklinowe.


Ważne informacje

• Maty oferowane są w wielu różnych rozmiarach – wysokość od 90 cm do 2 m wysokości i szerokość od 3 do 6 m. Jeśli potrzebujemy innych wymiarów, warto zgłosić się do producenta, gdyż wiele firm bardzo elastycznie podchodzi do indywidualnych zamówień. Trzcinę, wiklinę i bambus można bez problemu przyciąć na optymalną dla nas wysokość. Wystarczy do tego ostry sekator oraz odrobina cierpliwości.

• Wszystkie maty bez względu na rodzaj zastosowanego materiału powinny być gęsto wiązane drutem nierdzewnym ocynkowanym. Warto sprawdzić to podczas zakupu, gdyż drut niskiej jakości szybko ulegnie korozji i pęknie. Poszczególne elementy maty – listewki – powinny być gęsto splecione i dobrze o siebie przylegać.

• Maty sprzedawane są w belach. Warto pamiętać o tym, że są ciężkie i będą zajmować dużo miejsca w bagażniku samochodowym. Jeśli kupujemy więcej niż 3 bele, warto wypożyczyć przyczepkę.

Maty ogrodzeniowe

Maty ogrodzeniowe

Maty ogrodzeniowe

Maty ogrodzeniowe

Maty ogrodzeniowe

Maty ogrodzeniowe

Zastosowanie

Maty wykorzystywane są przede wszystkim jako naturalne ogrodzenie. Sprawdzają się w ogrodzie naturalistycznym (maty wiklinowe lub trzcinowe), w ogrodzie japońskim (maty bambusowe) lub nowoczesnym, prostym ogrodzie (maty wiklinowe i bambusowe). Są doskonałym tłem dla krzewów i rabat kwiatowych, harmonizują z ogrodem, dając poczucie naturalności. Mogą być także wykorzystywane do zasłaniania brzydkich miejsc – np. garażu lub kompostownika, jako materiał pokrywający dach altany lub roletę. Często montowane są na barierkach balkonowych i balustradach. Niektórzy ozdabiają nimi nawet ściany mieszkań. Starych i zniszczonych mat nie warto wyrzucać, gdyż można wykorzystać je jako osłonę roślin przed mrozem.


Montaż i konserwacja

Maty ogrodzeniowe to doskonały materiał, aby szybko i stosunkowo niedrogo stworzyć efektowną osłonę. Wystarczy przymocować je do zwykłej ogrodowej siatki, aby stworzyć gęstą barierę chroniącą przed wiatrem, kurzem i okiem sąsiada. Aby zamontować maty do ogrodzenia z siatki, potrzebny nam będzie jedynie drut ocynkowany lub plastikowe opaski samozaciskowe. Czynność tę najlepiej wykonywać jest w dwie, trzy osoby. Matę mocujemy do siatki w trzech miejscach – dół, środek i góra – w odstępie 40–50 cm. Opaskę mocującą lub drut owijamy za 2–3 listewki (witki wikliny), mocno zaciskamy, aby ściśle przylegała do ogrodzenia. Na końcach każdej maty znajduje się kawałek drutu umożliwiający przymocowanie kolejnego odcinka. Do drewnianego ogrodzenia lub ściany maty można przybić gwoźdźmi lub przykręcić na wkręty. Mocowanie trzeba wykonać solidnie, gdyż maty będą narażone na działanie silnych wiatrów i deszczu. Trwałość maty można określić na kilka lat (4–5)w zależności od warunków atmosferycznych. Z czasem kolor będzie się zmieniał, tracąc swoją intensywność. Można zabezpieczyć je bezbarwnym lub brązowym drewnochronem. Preparat nanosimy na suchą, zamocowaną już matę.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Monika, Tytuł: Siatka cieniująca

    Ostatnio znalazłam w sklepie online takie maty osłonowe na ogrodzenia z dzianiny. Widziałam na zdjęciu wyglądają całkiem dobrze, zwłaszcza takie o większym stopniu zacienienia ok. 90-95%. Nazywały się grandinet, czy coś takiego już dokładnie nie pamiętam, ale przez wyszukiwarkę google łatwo je odnaleźć.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: