Maruna

Maruna

Skomentuj artykuł

Nazwą maruna określa się gatunek wrotycza maruny, zwanego również złocieniem maruną,  należący do rodziny astrowatych.

Charakterystyka gatunku

Wrotycz maruna (Tanacetum parthenium) lub inaczej złocień maruna (Chrysanthemum parthenium)  to krótkowieczna bylina, w uprawie roślina jednoroczna. Osiąga wysokość 70 cm. Cała roślina jest gruczołowato owłosiona i silnie aromatyczna. Ma mocne, rozgałęzio¬ne, u podstawy zdrewniałe łodygi. Liście głęboko pierzastopowcinane, ogonkowe u dołu i siedzące u góry, długości do 7 cm, gęsto okrywające pędy. Liście mają barwę od zielonej, przez jasnozieloną, żółtozieloną do złotożółtej. Koszyczki kwiatowe, średnicy od 1 cm do 3 cm, zebrane w gęste baldachogrona. U gatunku kwiaty języczkowate białe, a rurkowate żółte. Kwitnie od czerwca do września.

Odmiany

W obrębie gatunku złocienia maruny wyróżnia się formy pomponowe białe i żółte oraz pojedyncze o białych kwiatach języczkowatych i żółtych rurkowatych.

W uprawie popularne są odmiany białe pomponowe – "Virgo" i "Pompon Weiss" oraz pojedyncze z kwiatami języczkowatymi w formie kołnierzyka – "Shneekrone", "Selma Stern" i "Crown White". Wyselekcjonowano również odmiany maruny silnie rosnące, o białych, pomponowych kwiatach takie jak "Gigantea Tetra" i "Coco", a także "Spring Spirit", "Summer Spirit" oraz seria odmian o nazwie
Ivanka. Kwiaty żółte wytwarza natomiast odmiana "Ivanka Sweet Yellow". Spośród odmian maruny o białych, pojedynczych kwiatostanach godne polecenia są obficie kwitnąca "Daisy" i wczesna "Roya". 


Wymagania siedliskowe

Wrotycz maruna jest rośliną światłolubną, ale źle znosi bezpośrednie nasłonecznienie i wysokie temperatury. Roślina ma przeciętne wymagania glebowe, źle rośnie jedynie na podłożach podmokłych i piaszczystych. Najlepsze są gleby żyzne, wapienne.

Maruna

Maruna

Rozmnażanie

Wrotycz marunę rozmnaża się pod osłonami z siewu nasion do wielodoniczek wypełnionych substratem torfowym. Termin siewu przypada od stycznia do czerwca. Wschody przy temperaturze 18-21 stopni C pojawiają się po 14-21 dniach.

Uprawa w gruncie

Rozsadę wysadza się do gruntu wiosną – od kwietnia do maja, w rozstawie 20 x 25 cm.

Maruna

Maruna

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: