Maruna

Maruna

Skomentuj artykuł

Uprawa pod osłonami

Gotową rozsadę można sadzić na zagonach pod osłonami  po kolejnych 4-6 tygodniach. Podłoże stanowi ziemia macierzysta z 20-centymetrową warstwą mieszanki torfu wysokiego i gliny w stosunku 3:1. Optymalna gęstość sadzenia wynosi 64 rośl./m2. Wrotycz maruna ma duże zapotrzebowanie na światło, ale źle znosi bezpośrednie nasłonecznienie i temperaturę powietrza powyżej 17–20°C. Rośliny należy regularnie dokarmiać roztworami nawozów wieloskładnikowych o stężeniu 0,2 %. Na trzy tygodnie przed planowanym kwitnieniem należy zastosować zwiększoną ilość potasu. Rośliny traktuje się także regulatorem wzrostu – kwasem giberelinowym (GA) w celu wydłużenia pędów maruny w uprawie letniej, a także dla zwiększenia liczby liści na pędach. Uprawa od siewu nasion do kwitnienia trwa około 20 tygodni. Zbiór kwiatów przypada w czasie, kiedy na pędach rozwinięte jest kilka koszyczków.

Maruna

Maruna

Choroby i szkodniki

Dużym zagrożeniem dla maruny jest mączniak prawdziwy. Natomiast groźnym szkodnikiem jest mszyca brzoskwiniowa a także mszyca złocieniówka. Podczas upalnego lata na marunach pojawiają się przędziorki.

Właściwości lecznicze

Surowcem zielarskim jest ziele złocienia maruny, zbierane w okresie kwitnienia rośliny. Liść zawiera  gorzkie laktony seskwiterpenowe (gł. partenolid), olejek eteryczny (3-8%) bogaty w monoterpeny w tym kamforę, oraz flawonoidy tj. apigenina i luteolina. Substancje czynne złocienia maruny hamują agregację płytek krwi, działają antybakteryjnie, a także przede wszystkim zmniejszają dolegliwości bólowe poprzez hamowanie aktywności substancji proapalnych. Stwierdzono również właściwości przeciwnowotworowe partenolidu obecnego w surowcu. Ziele wchodzi w skład leków przeciwzapalnych i przeciwmigrenowych.

Zastosowanie

Złocień maruna produkowany jest w szklarniach na kwiat cięty zbierany od marca do maja oraz od września do listopada. Stanowi on cenny dodatek wypełniający i ożywiający bukiety. Poza tym odmiany ogrodowe nadają się do sadzenia na letnich rabatach i obwódkach, a także jako roślina okrywająca.

Anna Jędrzejewska
Źródła: Rośliny Ogrodowe (U. Borstell 2003), Hasło Ogrodnicze/02/2001,

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: