Malina właściwa

Malina właściwa

Skomentuj artykuł

Zbiór oraz przechowywanie malin

Owoce maliny właściwej zbieramy latem, regularnie w miarę ich dojrzewania, ale tylko w dni, kiedy jest sucho, gdyż zebrane po deszczu dość szybko zaczynają gnić. Nadają się do bezpośredniego spożycia lub użycia do celów kulinarnych przez kilka lub kilkanaście dni, w zależności od sposobu przetrzymywania. W celach zielarskich owoce należy wysuszyć w temperaturze około 30 stopni, zwiększając ją do 50 stopni pod koniec tego procesu. Do celów leczniczych używane są też liście tej rośliny, które zbieramy w okresie kwitnienia i suszymy na słońcu.

Malina właściwa

Malina właściwa

Malina właściwa - właściwości

Skład owoców oraz liści maliny właściwej to istna naturalna apteka. Te pierwsze bogate są cukry, kwasy owocowe, olejek eteryczny, witaminy z grupy B, a także pektyny, te drugie natomiast zawierają dużo witaminy C, garbniki, kwasy organiczne, glikozydy, a także żywice i śluzy.

Znanych jest wiele właściwości zarówno owoców, jak i liści tej rośliny. Przede wszystkim stosowane są w czasie przeziębień, szczególnie tych z gorączką. Ze względu na bardzo dużą zawartość witaminy C, wykazują działanie wzmacniające. Napar z liści działa moczopędnie, przeciwzapalnie, żółciopędnie, ściągająco, a także przeciwbakteryjnie. Ponadto poprawia przemianę materii, przez co polecany jest dla osób przebywających na diecie. Nie wszyscy jednak powinni korzystać z ich dobrodziejstw, gdyż zawierają bardzo dużo związków purynowych, co nie jest polecane przy podagrze oraz zapaleniu nerek, a u niektórych owoce tego krzewu mogą działać uczulająco.


Malina właściwa w kuchni

Podstawowym zastosowaniem maliny właściwej, a dokładniej odmian uszlachetnionych, wytwarzających większe i słodsze owoce, jest użycie jej w celach kulinarnych. Można je spożywać nie tylko na surowo, dodając do deserów, lodów, galaretek czy różnego rodzaju ciast, ale również po obróbce termicznej. Wychodzą z niej wspaniałe dżemy, soki oraz konfitury, których nie powstydzi się nawet najlepsza gospodyni. Z powodu dużej zawartości pektyny oraz cukrów naturalnych, do przygotowania zapasów na zimę wystarczy przesmażyć je z niewielką ilością cukru, a następnie przełożyć do słoików i pasteryzować przez kilka minut.

Malina właściwa

Malina właściwa

Malina właściwa to roślina, która nie tylko wytwarza smaczne owoce, ale również wykazuje szereg właściwości leczniczych. Ich spożywanie jest zatem jednocześnie przyjemnością i wzmacnianiem organizmu. Jeżeli mamy taką możliwość, pozwólmy sobie na kilka krzewów w ogrodzie, dzięki czemu sami będziemy mogli przygotować nie tylko smaczny deser, ale również niezastąpiony przy podwyższonej temperaturze ciała napar.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: