Malina letnia uprawa, odmiany i przycinanie

Malina letnia uprawa, odmiany i przycinanie

Skomentuj artykuł

Kto z nas nie lubi aromatycznych i smakowitych owoców malin? Posiadając w ogródku krzewy kilku odmian możemy cieszyć się ich owocami przez całe lato aż do późnej jesieni, szczególnie, że są dość łatwe w uprawie. Maliny możemy podzielić na dwie grupy odmian: letnie i jesienne. Te pierwsze owocują na pędach dwuletnich, natomiast drugie tworzą owoce na pędach jednorocznych. Maliny letnie tworzą owoce jedynie na pędach dwuletnich. W pierwszym roku tworzą pędy, na których formują pąki kwiatowe. Muszą one przetrwać nienaruszone zimę, aby w lecie mogły wytworzyć owoce. Tak więc pierwszymi owocami będziemy mogli cieszyć się dopiero w drugim roku od posadzenia. W przypadku tych roślin okres owocowania przypada w lipcu lub w pierwszej połowie sierpnia. W lecie dwuletnie pędy owocują, natomiast tegoroczne przygotowują się do kwitnienia w nadchodzącym sezonie.

Polecane odmiany maliny letniej

"Laszka"– odmiana bardzo wczesna, pierwsze owoce dojrzewają już pod koniec czerwca. Owocuje obficie. Owoce są bardzo duże, lekko omszone i smaczne, charakteryzują się dużą trwałością pozbiorczą. Odmiana mało podatna na przemarzanie pędów, a także nachoroby pędów i gnicie owoców.

"Sokolica" – odmiana wczesna, owocuje od końca czerwca. Owoce duże z lekkim połyskiem, o dużej jędrności, bardzo smaczne. Bardzo atrakcyjna odmiana deserowa. Charakteryzuje się mała podatnością na choroby porażające pędy i owoce.

"Glen Ample" – odmiana średnio wczesna, owocuje obficie na przełomie czerwca i lipca. Owoce duże, bardzo smaczne, jędrne, trwałe nadają się do zamrażania. Podczas deszczu nie opadają, bardzo rzadko gniją. Odmiana umiarkowanie podatna na choroby pędów, mało wrażliwa na szarą pleśń.

"Tulameen" – odmiana średnio wczesna, owocuje nieco później niż "Glen Ample". Owoce duże, bardzo smaczne, intensywnie czerwone i aromatyczne. Bardzo trwałe, doskonale się przechowują. Odmiana średnio podatna na choroby pędów, jednak podatna na szarą pleśń.

"Benefis" –odmiana średnio późna, zapewnia ciągłość owocowania pomiędzy odmianami letnimi, a jesiennymi. Owocuje obficie, owoce są duże, o ciemnoczerwonej barwie, lekko omszone. Doskonała do mrożenia i na przetwory. Jest mało podatna na przemarzanie oraz choroby pędów i owoców.

"Litacz" – odmiana wczesna o czarnych owocach, owocuje pod koniec czerwca i w lipcu. Owoce średniej wielkości, silnie omszone, bardzo smaczne, trwałe. Doskonale nadają się do bezpośredniego spożycia i na przetwory.

Uprawa

Maliny uprawiamy na glebach niezbyt ciężkich, dość przepuszczalnych, gdyż nie lubią nawet krótkotrwałego zalewania korzeni. Jednak podłoże powinno dobrze utrzymywać wilgotność, ponieważ susza znacznie osłabia plonowanie roślin. Maliny najlepiej rosną na glebie o lekko kwaśnym odczynie. Rośliny dobrze owocują, a ich owoce są aromatyczne i słodkie tylko wtedy, gdy posadzimy je w dostatecznie słonecznym miejscu. Przed sadzeniem roślin miejsce pod nie trzeba dobrze przygotować, szczególnie starannie usuwając chwasty. Ziemię pod maliny dobrze jest na kilka tygodni przed sadzeniem zasilić kompostem lub obornikiem starannie wymieszanym z glebą.

Malina letnia

Malina letnia


Cięcie maliny letniej

Właściwe cięcie jest szczególnie ważnym zabiegiem w uprawie maliny. Sposób cięcia jest ściśle związany z uprawianą odmianą. Podczas cięcia maliny letniej należy pamiętać, że owocuje ona jedynie na pędach dwuletnich. Stosowane są dwie metody cięcia maliny letniej. Pierwsza z nich polega na wycinaniu jedynie pędów dwuletnich zaraz po zbiorze owoców, czyli w drugiej połowie sierpnia. Usuwany wszystkie stare pędy nisko przy ziemi, a także słabsze nowe pędy. Najlepiej pozostawić jedynie 5-7 najsilniejszych pędów. Zostawiamy pędy jednoroczne, na których po przezimowaniu pojawią się owoce, w tym czasie roślina wytworzy również nowe pędy, które pozostawimy podczas tegorocznego cięcia. Cięcie to pozwoli prześwietlić rośliny i zapewnić młodym odrostom odpowiednie warunki do wzrostu. Usunięcie pędów zaraz po zbiorze ogranicza konkurencję o światło, wodę i składniki pokarmowe. Poprawi też plenność i jakość owoców. Metoda ta jest najczęściej stosowana, gdyż pozwala na coroczne uzyskanie plonów.

Malina letnia

Malina letnia

Druga metoda polega na usuwaniu co drugi rok wszystkich pędów. Wycinamy zarówno pędy jednoroczne, jak i dwuletnie. Wiosną rośliny wytworzą nowe odrosty, które do zimy wzmocnią się i dobrze rozrosną. W ten sposób pędy będą dobrze przygotowane do owocowania w następnym sezonie. Cięcie to przeprowadzamy po zborze owoców, gdy rośliny przejdą w stan spoczynku. Usuwanie wszystkich pędów jest metodą prostszą i mniej pracochłonną, jednak owoce uzyskujemy co drugi rok. Jeśli zdecydujemy się na tę metodę warto jednego roku wyciąć tylko połowę krzewów, a drugą połowę dopiero w roku następnym  dzięki temu krzewy będą owocować przemiennie. Pamiętajmy, aby przy każdym cięciu bezwzględnie usuwać pędy uszkodzone i porażone przez choroby.

Podpieranie maliny letniej

Letnie odmiany maliny wymagają sadzenia przy podporach. Ponieważ ich pędy mogą być bardzo długie, a najwięcej pąków kwiatowych tworzy się w górnej części pędów, musimy więc zabezpieczyć je przed złamaniem. Może być to płot lub dwa słupki, pomiędzy którymi rozciąga się drut. W przypadku malin letnich często stosuje się metodę polegającą na prowadzeniu pędów na dwie strony. Podpory stawiamy po obu stronach rzędu roślin. Z jednej strony prowadzimy pędy dwuletnie, owocujące natomiast z drugiej młode pędy jednoroczne. Metoda ta znacznie ułatwia zbiór, a także przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych.

Autor: Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie