Małe ogrody

Małe ogrody

Skomentuj artykuł

Każdy właściciel domu pragnie mieć ogródek. Może on być niewielki i porośnięty tylko trawą oraz krzewami. Ważne jest, żeby koło domu było choć trochę własnej zieleni, wśród, której można wypić poranną kawę i przeczytać gazetę.

W małym ogrodzie powinniśmy wykorzystać każdy kawałek ziemi, aby mieć z ogrodu jak największy pożytek.

Małe jest piękne

Małe ogrody często wyglądają jak z bajki. Pod warunkiem, że zachowamy w nich umiar w ilości roślin i ich kolorystyce. Będą miały swój niepowtarzalny urok,  gdy posadzimy kilka roślin, które ładnie wyeksponujemy, tworząc z nich spójną kompozycję.  W takim miejscu potrzebny jest porządek.

Dzięki niewielkiej powierzchni ogrodu możemy przeznaczyć na pielęgnację poszczególnych drzew, krzewów i kwiatów więcej czasu, co korzystnie wpłynie na ich rozwój i szybciej będziemy mogli się cieszyć dużymi okazami roślin. 

Lepiej kupować do ogrodu małe rozmiarowo rośliny, które w nim urosną niż duże, ponieważ  małe lepiej się  przyjmują w ogrodzie i mamy większą radość patrząc jak rosną.

Projektując taki ogród, najlepiej na jego krańcach posadzić drzewa i krzewy, mogą to być owocowe: grusza, śliwa czy jabłoń, jak również ozdobne klon, modrzew.  Nie powinniśmy sadzić orzechów.Ze względu na to, że nie wiele roślin jest w stanie pod nimi i w ich sąsiedztwie rosnąć.Mają za  szerokie korzenie i korony.

Na środku ogrodu można zrobić mały trawnik, którego brzegi warto obsadzić kwiatami.  Jeżeli ogród jest w cieniu lub półcieniu to możemy posadzić funkie, (hostie).  W słonecznym ogrodzie sprawdzi się lawenda, peonie oraz dalie.

Warto posadzić, także rośliny przy murach domu oraz przed domem od strony wejścia na posesję, nawet wtedy gdy mamy tam nie wiele miejsca. Przy murze ładnie rosną pnącza oraz tuje. Kwitnące pnącza bardzo ożywią ściany domu. Przed domem można posadzić  miniaturowe krzewy oraz rośliny doniczkowe, takie jak tulipany, narcyzy czy żonkile. Ładnie będą wyglądały, także lilie.

Małe ogrody

Małe ogrody

Małe ogrody

Małe ogrody

Małe ogrody

Małe ogrody

W celu zapewnienia większej intymności w ogrodzie można posadzić przy ogrodzeniu tuje tworząc z nich żywopłot.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: