Macierzanka - Thymus

Macierzanka - Thymus

1 komentarzy

Z zabiegów pielęgnacyjnych należy pamiętać o usuwaniu chwastów, spulchnianiu podłoża, ewentualnie wzbogacenia podłoża kompostem, a także podlania, przy przedłużającej się suszy.

Rodzime gatunki macierzanki doskonale sobie radzą w okresie zimy, ale np. macierzanka cytrynowa wymaga lekkiego okrycia. Należy zadbać, aby gatunki mniej odporne  na ujemne temperatury sadzone były w zacisznych, a jednocześnie słonecznych zakątkach ogrodu.

Aby zagęścić rośliny po kwitnieniu, można zbyt wyrośnięte okazy ściąć.

Chcąc rozmnożyć macierzankę, można to zrobić wegetatywnie poprzez podział rozrośniętych okazów, a także generatywnie poprzez nasiona. Rośliny dzielimy wiosną i latem. Po kwitnieniu można spróbować rozmnożyć macierzankę poprzez sadzonkowanie. Na okres zimy sadzonki należy zabezpieczyć przed zbytnim chłodem. W przypadku sadzonkowania w pojemnikach, sadzonki można przechować w jasnym, ale dość chłodnym pomieszczeniu.

Macierzanka

Macierzanka

Macierzanka jako roślina ozdobna

Macierzanka jest rośliną, która doskonale prezentuje się w stylistyce naturalistycznej, ale sprawdzi się także na innych płaszczyznach. Zmienność gatunkowa i odmianowa sprawia, że mamy spore możliwości doboru roślin. Z pewnością przedstawicielki rodzaju powinny znaleźć się na słonecznym skalniaku, a także w skrzynkach oraz innych pojemnikach na balkonie i tarasie. Wybrane gatunki sprawdzą się jako rośliny okrywowe, obwódkowe, wypełniające szczeliny, utrwalające zbocza. Doskonale prezentuje się na tle kamieni.

Macierzanka to roślina miododajna, tak więc warto ją uprawiać, bo jak wiadomo populacja pszczół systematycznie się zmniejsza.

Macierzanka w kuchni

W kuchni wykorzystywana jest przede wszystkim macierzanka tymianek. Znalazła uznanie jako przyprawa. Dodawana jest do mięs, wędlin, potraw tłustych, strączkowych, z pomidorem. Pamiętajmy, że roślina poza walorami smakowymi przyśpiesza metabolizm. W kuchni wykorzystywana jest także trochę mniej intensywna macierzanka cytrynowa. Pamiętajmy także o macierzance zwyczajnej.

Macierzanka

Macierzanka

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Ola, Tytuł: Macierzanka

    Macierzanka to samo zdrowie. Warto uprawiać w ogródku bo to naprawdę proste! Polecam sprawdzić.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: