Lwia paszcza - wyżlin większy

Lwia paszcza - wyżlin większy

Skomentuj artykuł

Lwia paszcza – wyżlin większy to popularna, krótkowieczna bylina z rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Współczesne odmiany uprawne to długo kwitnące rośliny o dwuwargowych kwiatach, w różnym kolorze i kształcie, charakteryzujących się przyjemnym zapachem. Roślina ta jest często uprawiana w ogrodach wiejskich i na letnich rabatach jednorocznych.

Charakterystyka gatunku

Lwia paszcza (Antirrhinum majus), czyli wyżlin większy to roślina zielna, dorastająca do 80-90 cm wysokości, o liściach jasnozielonych, lancetowatych. Kwiaty są dwuwargowe z woreczkowatym wzdęciem u nasady, osiągające długość 2,5-5 cm, barwy różowej lub purpurowej. Kwiaty zebrane są w kwiatostan typu grono na szczytach pędów. Kwitnienie trwa od lipca do pierwszych przymrozków. Roślina silnie się rozkrzewia.

Odmiany

Odmiany uprawne wytwarzają 4 rodzaje kwiatów: dwuwargowe o nieregularnym kształcie; symetryczne, otwarte, 5-klapowe kwiaty o trąbkowatym kształcie; rurkowate kwiaty zamknięte przy gardzieli oraz formy podwójnie kwitnące. Kwiaty mogą przybierać barwę różową, czerwoną, purpurową,żółtą pomarańczową, brązową lub białą.

Pod względem wysokości wyróżnia się 3 rasy: Pumilum – odmiany karłowe (20-25 cm wys.), Nanum grandiflorum – odmiany średniej wysokości (40-50 cm) oraz Grandiflorum – odmiany wysokie (80 cm-1m).


Do odmian rasy Pumilum należy seria Floral Carpet (F1) o krzaczastym pokroju i kwiatach o nieregularnym kształcie, seria Royal Carpet z roślinami małymi, krzaczastymi z kwiatami o nieregularnym kształcie, a także seria Kim z kwiatami o wielu kolorach. Ponadto do tej rasy zalicza się odmianę "Magic Carpet" o rozłożystym, pnącym pokroju i kwiatach o nieregularnym kształcie, "Pixie F1" – krępą odmianę o wielobarwnych kwiatach, a także "Sweetheart F1" – odmiana bardziej odporna na choroby. Natomiast należące do tej grupy odmiany "Tahiti F1" i "Tom Thumb" wyróżniają się gęstymi gronami kwiatów o nieregularnym kształcie, a odmiana "Trumpet Serenade" krzaczastym pokrojem i trąbkowatymi kwiatami.

Lwia paszcza - wyżlin większy

Lwia paszcza - wyżlin większy

Wśród odmian rasy Nanum grandiflorum występują następujące odmiany: "Cheerio" – zwarta, krzaczasta, z kwiatami o nieregularnym kształcie; seria Coronette – o wzniesionych łodygach; seria Monarch – o zwartym pokroju, z kwiatami o nieregularnym kształcie i w jaskrawych barwach, wyjątkowo odporna na rdzę, seria Princess – o dwukolorowych kwiatach (białych i różowofioletowych).

Lwia paszcza - wyżlin większy

Lwia paszcza - wyżlin większy

Odmianami rasy Grandiflorum są natomiast: "Coronette" – krzaczasta, zwarta odmiana o kwiatostanach w wielu barwach; seria Wedding Bells – rośliny rozgałęziające się u podstawyz małymi, trąbkowatymi kwiatami oraz "Madame Butterfly F1" – odmiana o zwartym pokroju, o podwójnych kwiatach przypominających azalie.

Lwia paszcza - wyżlin większy

Lwia paszcza - wyżlin większy

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie