Liliowce ogrodowe

Liliowce ogrodowe

Skomentuj artykuł

Liliowce ogrodowe to jedne z najbardziej popularnych bylin, które ozdabiają ogrody i domowe oczka wodne. Te piękne efektowne kwiaty zawdzięczają swój wygląd egzotycznemu pochodzeniu: ich krajem rodzinnym są Azja i Chiny. Obecnie jest zarejestrowanych około kilka tysięcy odmian liliowca ogrodowego i każdy z nich różni się pokrojem, kolorem i kształtem kwiatów. Różnorodność liliowca ogrodowego jest wynikiem krzyżówki liliowca rdzawego, żółtego, mniejszego, cytrynowego, Dumortiera, Midendorfa i Thunberga i ich różnych odmian.

Kwiaty liliowca

Kwiaty liliowca ogrodowego przypominają kielichy kwiatów lilii i występują najczęściej w kolorach  pomarańczowym, żółtym, miedzianym, różowym i jasnoczerwonym, chociaż coraz częściej spotykane są odmiany wielokolorowe, np. Radiant Greetings albo Isle worth. Co ciekawe do tej pory nie wyhodowano jedynie liliowca w kolorze czysto niebieskim i czarnym. Każda z odmian liliowca różni się również wielkością kwiatów i kształtem płatków, które mogą być karbowane (Changing Latitude), frędzlowane (Sweet Devotion), wąskie (Spider Miracle) lub owalne (Night Embers). Na jednym pędzie wyrasta od 1 do 10 kwiatów i każdy z nich kwitnie tylko 1 dzień. Liliowiec nie traci jednak z tego powodu na atrakcyjności, ponieważ jest to roślina, która kwitnie obficie i często. Każdego dnia na pędach pojawiają się nowe pąki. Istnieją nawet takie odmiany, które wydają kaskady kwiatów już wczesną wiosną i powtarzają kwitnienie aż do jesieni. W zależności od odmiany liliowiec ogrodowy kwitnie od maja do października i osiąga wysokość od 60 do 80 cm.



Stanowisko i gleba

Liliowiec ogrodowy najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym oraz osłoniętym od wiatru. Liliowiec posadzony na stanowisku słonecznym będzie bardzo obficie kwitł. Jeżeli chodzi o glebę, liliowiec nie jest rośliną wymagającą, ale zdecydowanie lepiej rośnie na podłożu żyznym, próchniczym, wilgotnym i lekko kwaśnym. Zaletą tego kwiatu  jest to, że może rosnąć na jednym stanowisku nawet 30 lat.

Liliowce ogrodowe

Liliowce ogrodowe

Liliowce ogrodowe

Liliowce ogrodowe

Jak sadzić

Zanim zasadzimy liliowca stanowisko powinno być dokładnie oczyszczone z chwastów. Kłącza liliowców powinny być zasadzane na głębokość 5 cm w rozstawie 50 cm.  Liliowca można też sadzić w grupach po 2-3 rośliny na m2. Rozsadzenie roślin na  odpowiedniej odległości jest bardzo ważne, ponieważ liliowiec szybko się rozrasta. Najlepszym okres sadzenia to jesień lub wczesna wiosna. Po zasadzeniu należy przyciąć liście na 2/3 długości. Po przekwitnięciu trzeba obciąć kwiatostany.

Liliowce ogrodowe

Liliowce ogrodowe

Liliowce ogrodowe

Liliowce ogrodowe

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie