Liliowce ogrodowe

Liliowce ogrodowe

Skomentuj artykuł

Rozmnażanie

Liliowca można rozmnażać poprzez podział kęp. W tym celu należy wybrać dobrze rozrośnięte egzemplarze liliowca. Karpy należy wykopać, otrząsnąć z ziemi i ostrożnie rozerwać na trzy części. Bardzo duże karpy można dzielić widłami amerykańskimi. Jeżeli zauważymy na korzeniach bulwkowate zgrubienia nie należy się przejmować, ponieważ jest to naturalne dla delikatnych korzeni. Bardzo ważne, żeby przy dzieleniu nie połamać korzeni. Rośliny najlepiej powinno się dzielić wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wzrostu albo jesienią, we wrześniu, pod koniec wegetacji.
 

Liliowce ogrodowe

Liliowce ogrodowe

Liliowce ogrodowe

Liliowce ogrodowe

Pielęgnacja

Liliowiec ogrodowym wymaga obfitego podlewania, zwłaszcza jeżeli rośnie w pełnym słońcu. Ważne, żeby podlewać tylko korzenie rośliny – zraszanie pąków mogłoby spowodować ich szybkie oklapnięcie i obumieranie. Co ciekawe, liliowiec bardzo dobrze znosi suszę. Odporność na brak wody zawdzięcza długim, mięsistym korzeniom, które długo utrzymują wodę.
Pielęgnacja rośliny ogranicza się raczej tylko do podlewania. W okresie letnim można zastosować nawóz wieloskładnikowy. W czasie zimy roślina pozostaje w gruncie ponieważ bardzo dobrze znosi mróz. Jedynie gatunki zimozielone, które są mniej odporne,  należy okryć sianem lub mchem.


Choroby i szkodniki

Liliowce ogrodowe nie są podatne na choroby i szkodniki, ale przy złej pielęgnacji mogą zostać zainfekowane. Najczęstszą chorobą jest rdzawa plamistość liści oraz łodyg, która jest rodzajem grzybicy. Innym schorzeniem  może być odpuchlizna pąków, która jest wywoływana przez muchówkę. W czasie suszy roślinom zagrażają także przędziorki.

Liliowce ogrodowe

Liliowce ogrodowe

Zastosowanie

Liliowiec bardzo dobrze wygląda sadzony w grupach. Można układać kępy liliowców złożone z różnych gatunków lub zestawiać liliowca z innymi kwiatami, takimi jak kosaćce, tawuły lub miodunki. Liliowca można również spotkać na obrzeżach zbiorników wodnych albo w doniczkach na tarasie. Pamiętajmy, że w doniczkach lub pojemnikach zasadza się tylko miniaturowe odmiany liliowców.
Ciekawostka: Liliowiec jest kwiatem  jadalnym. W Chinach przygotowuje się potrawy z pąków kwiatowych, liści i bulw na korzeniach.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie