Ligustr zimozielony

Ligustr zimozielony

Skomentuj artykuł

Ligustr należy do jednych z najbardziej lubianych i cenionych w ogrodnictwie krzewów. Jego gęste, zwarte, obficie ulistnione i podatne na cięcie pędy, znakomicie sprawdzają się jako żywopłoty i obwódki. Ligustr jest też jednym z podstawowych krzewów, wykorzystywanych do tworzenia roślinnych rzeźb ogrodowych tzw. topiarów. Niestety, uprawiane w naszym kraju gatunki ligustrów, to zwykle rośliny o liściach sezonowych, opadających na zimę. Wyjątkiem jest jedynie ligustr jajowatolistny lub inaczej jajolistny (Ligustrum ovalifolium), który w sprzyjających warunkach może zachować swoje liście niemal przez cały rok.

Opis

Ligustr jajowatolistny to piękny, gęsty, szeroki i dość wysoki krzew, który bez przycinania może osiągać wysokość ok. 3-5 m. Jego główną ozdobą są nieduże, skórzaste, ciemnozielone, błyszczące, jajowate liście, licznie porastające sztywne, wyprostowane i mocno rozgałęzione pędy. Istotne walory dekoracyjne posiadają również pojawiające się wczesnym latem kwiaty (VI-VII). Są wprawdzie małe, kremowobiałe i niepozorne, ale zebrane w szczytowe, wiechowate kwiatostany (dł. ok. 10 cm.), prezentują się bardzo atrakcyjnie na tle ciemnej zieleni, a do tego dość intensywnie i przyjemnie pachną (choć ich woń nie wszystkim odpowiada). Podobnie jak u innych gatunków ligustrów, także u ligustra jajowatolistnego dużą rolę ozdobną odgrywają również owoce. Błyszczące, czarne kulki, zebrane w zwisające, gęste kiście długo utrzymują się na roślinie i w okresie jesienno-zimowym stanowią niebanalną ozdobę krzewu. Wprawdzie dla ludzi są niejadalne, a nawet trujące, jednak ptaki korzystają z nich bardzo chętnie, uzupełniając w ten sposób swoją ubogą, zimową dietę. 


Odmiany

Ligustr jajowatolistny ma także kilka ciekawych odmian, z których na szczególną uwagę zasługują „Argenteum” (o ciemnozielonych liściach z nieregularną, biało-kremową obwódką) oraz „Aureum” (o liściach z intensywnie żółtą, szeroką i nieregularna obwódką, czasem całkowicie żółtych).

Ligustr zimozielony

Ligustr zimozielony

Wymagania i uprawa

Jak większość ligustrów, również ligustr jajowatolistny nie jest krzewem trudnym w uprawie, jednak ze względu na pochodzenie, posiada dość szczególne wymagania środowiskowe. Ojczyzną krzewu jest Japonia, gdzie stosunkowo łagodny klimat sprzyja wielu roślinom. W naturze ligustr nie jest zwykle narażony na mroźne, uciążliwe zimy, dlatego może zachować swoje ulistnienie przez cały rok. W naszym kraju nie zawsze radzi sobie równie dobrze i w chłodniejszych rejonach może zimą gubić część liści, a nawet całkiem przemarzać. Z tego względu należy sadzić go jedynie w cieplejszych rejonach Polski i to wyłącznie na stanowiskach osłoniętych przed wiatrem, zacisznych, słonecznych i stosunkowo ciepłych. W stosunku do podłoża ligustr jajowatolistny jest już natomiast znacznie bardziej tolerancyjny. Najładniej prezentuje się gdy zostanie posadzony na glebie żyznej, umiarkowanie wilgotnej i lekko kwaśnej, ale równie dobrze poradzi sobie na podłożu nieco słabszym, piaszczystym i bardziej suchym, którego odczyn zbliżony jest do obojętnego.

Ligustr zimozielony

Ligustr zimozielony

Cięcie

Krzew na ogół nie wymaga cięcia (poza sanitarnym lub korygującym pokrój), chyba, że zostanie wykorzystany do utworzenia żywopłotu. W takim wypadku posadzone jesienią krzewy, przycinamy wiosną następnego roku na wys. ok. 25 cm., po czym w pierwszej połowie lata skracamy młode przyrosty o połowę (do dł. ok. 15-20 cm.). W kolejnym roku przycinamy ligustry na wys. ok. 50 cm. i ponownie skracamy młode przyrosty na początku lata. Formowanie kontynuujemy do czasu osiągnięcia prze krzew pożądanej wysokości, po czym co roku utrzymujemy jego pokrój, tnąc pędy wiosną, a w razie potrzeby dodatkowo na początku lata.

Ligustr zimozielony

Ligustr zimozielony

Rozmnażanie

Rozmnażanie ligustra jajolistnego polega przede wszystkim na ukorzenianiu pobranych na przedwiośniu sadzonek pędowych. Ścinamy je w lutym, wybierając do tego celu mocne, zdrowe i dorodne pędy jednoroczne. Skrócone na długość ok. 20 cm. sadzonki, umieszczamy w wilgotnym piasku i przechowujemy do wiosny w chłodnym (ok. 6-8°C) i ciemnym pomieszczeniu (np. piwnicy). Kiedy na zewnątrz temperatura się podniesie, a ziemia rozmarznie, sadzonki umieszczamy do połowy długości w podłożu i systematycznie podlewamy. Kiedy pokażą się młode pędy, roślinę przycinamy i przenosimy na miejsce stałe.

Ligustr zimozielony

Ligustr zimozielony

Choroby i szkodniki

Ligustry nie są roślinami szczególnie wrażliwymi na choroby i szkodniki, jednak czasami mogą im zagrozić choroby grzybowe (np. antraknoza) oraz szkodniki (np. opuchlaki, wciornastki, mszyce).


Zastosowanie

Ligustr jajowatolistny najładniej prezentuje się posadzony samodzielnie lub jako element kompozycji rabatowej z innymi krzewami i bylinami ozdobnymi. Słabiej natomiast nadaje się na żywopłoty i zielone ściany. Wprawdzie podobnie jak inne ligustry doskonale znosi cięcie, to jednak ze względu na małą odporność na niskie temperatury w naszym klimacie nie zawsze sprawdza się jako żywopłot (z wyjątkiem najcieplejszych rejonów kraju).

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    „Kwietnik” 10/07 „Oblicza ligustru” str. 48/51 P. Syga
2.    Tabaza
3.    Związek Szkółkarzy Polskich

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: