Leszczyna pospolita

Leszczyna pospolita

Skomentuj artykuł

Leszczyna pospolita to gatunek, który nie tylko uraczy nas swoim pięknem w ogrodzie, ale również po części zaspokoi nasze zapotrzebowanie na rośliny jadalne, pozwalając rozkoszować się bardzo smacznymi orzechami. Żywa zieleń jej liści wspaniale kontrastuje z barwami pnia i gałęzi, a wśród tej kompozycji nieśmiało wyłaniają się brązowe orzechy laskowe, otoczone zieloną osłonką. Zapoznajmy się dokładniej z tym gatunkiem, abyśmy mogli jednoznacznie stwierdzić, czy jest to coś, czego nam do tej pory brakowało w zaciszu naszej działki, w którym odpoczywamy po całym dniu pracy.

Leszczyna pospolita - charakterystyka

Gatunek ten wywodzi się z rodziny brzozowatych, a naturalnie występuje na terenie całej europy, w tym również w Polsce oraz w części Azji. Dorasta nawet do pięciu metrów wysokości, wytwarzając po kilka pni o wzniesionych gałęziach i krzaczastym pokroju. Kora starszych części jest szara, delikatnie przechodząca w brąz, popielata, natomiast młodsze gałązki cieszą czerwono - brązową barwą, co wspaniale współgra z dość dużymi, ale umieszczonymi na krótkim ogonku, żywo zielonymi, owalnymi i piłkowanymi liśćmi. Jesienią zmieniają barwę na żółć, czasem przechodzącą w brąz, a na zimę są zrzucane, pozostawiając leszczynę całkiem nagą.Okres kwitnienia leszczyny pospolitej wypada w miesiącach od lutego do kwietnia, lecz nie jest on bardzo efektowny. Kwiaty żeńskie schowane są w pąkach na szczycie pędów, delikatnie wystawiając tylko drobne, czerwone płatki, natomiast kwiaty męskie tworzą wydłużone kotki, zebrane po kilka sztuk i wydzielające duże ilości żółtego pyłku.

Po przekwitnieniu zaczynają pojawiać się owoce, które zwane są orzechami laskowymi. Mają owalny kształt, z jednej strony bardziej spłaszczone (miejsce przyczepienia do rośliny), a z drugiej delikatnie spiczasto zakończone. Występują w kolorze jasnego brązu z okrywą z zielonych podkwiatków. Są jak najbardziej jadalne i bardzo doceniane głównie w krajach Europy południowej i niektórych częściach Stanów Zjednoczonych, ale również w naszym kraju mają swoich zwolenników.

Leszczyna pospolita

Leszczyna pospolita

Uprawa i pielęgnacja leszczyny pospolitej

Uprawa tej rośliny jest bardzo łatwa, gdyż przystosowuje się ona praktycznie do każdych warunków. Do ogrodu przynosimy ją jesienią ze sklepu jako dość sporą sadzonkę i od razu możemy przystępować do sadzenia. Stanowisko może być zacienione, jednak jeżeli liczymy na obfite owocowanie, powinniśmy dostarczyć jej jak najwięcej słońca. Gleba dość żyzna i raczej gliniasta oraz średnio wilgotna - unikajmy skrajności, suszy i terenów podmokłych.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: