Krzewy liściaste do ogrodu

Krzewy liściaste do ogrodu

1 komentarzy

Krzewy możemy zakupić z gołymi korzeniami, z bryłą korzeniową, a najczęściej w pojemnikach. W przypadku krzewów w pojemnikach mamy możliwość sadzenia roślin niemalże przez cały rok. W pozostałych przypadkach musimy ograniczyć się do wiosny i jesieni.

Dokonując zakupu zwracajmy uwagę na zdrowotność roślin, zagęszczenie korony, a także stan korzeni. Korzenie powinny przerastać podłoże, gdyż wówczas widzimy, że roślina prawidłowo się rozwija i ma dobrze rozbudowany system korzeniowy. Aby sprawdzić w jakim stanie są korzenie rośliny, można delikatnie wyjąć bryłę korzeniową z pojemnika.

Mimo, że krzewy zakupione w pojemnikach są droższe, to jednak łatwiej się aklimatyzują w nowych warunkach.

Krzewy liściaste do ogrodu

Krzewy liściaste do ogrodu - krzewuszka

Kiedy sadzimy krzewy ?

Krzewy z gołym korzeniem sadzimy wiosną i jesienią, natomiast krzewy zakupione w pojemniku niemalże przez cały rok, poza okresami zmrożonego podłoża. Warto jednak zauważyć, że krzewy o wiecznie zielonych liściach sadzimy do pierwszej połowy września, aby krzewy zdążyły się zaaklimatyzować w nowych warunkach. Krzewy zimozielone gorzej znoszą okres zimy.

Sadzenie krzewów

Aby krzewy dobrze rosły, powinny zostać należycie posadzone. Bardzo często rośliny sadzi się niedbale, a potem dziwimy się, że nie rosną tak jak byśmy sobie tego życzyli.

Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie przygotowanie podłoża, a więc odchwaszczenie, usunięcie zanieczyszczeń. Jeżeli sadzimy rośliny kwasolubne, a mamy zasadowe podłoże, należy je wymienić na podłoże o kwaśnym odczynie. Zbyt piaszczyste podłoże należy wzbogacić kompostem, zbyt ciężkie podłoże piaskiem, a także żwirem, zależnie od potrzeb.

Wykopując dołek pamiętajmy, aby był on dwa razy większy od bryły korzeniowej sadzonego krzewu. Wierzchnią warstwę podłoża, należy oddzielić od podłoża wydobytego z głębszych warstw, ponieważ wierzchnia warstwa jest bardzo żyzna, dlatego też sypiemy ją bezpośrednio na korzenie, a pozostałą mniej korzystną na wierzch.

Nim przystąpimy do sadzenia, należy jeszcze zruszyć wszystkie ścianki wykopanego dołu, a następnie podsypać na dno dołka trochę dobrze przerobionego kompostu i dopiero wówczas po dokładnym namoczeniu bryły korzeniowej krzewu, umieszczamy ją w dole i delikatnie zasypujemy podłożem.

Następnie delikatnie ugniatamy podłoże, zlewamy dużą ilością wody, a po wsiąknięciu wody zazwyczaj należy jeszcze dosypać podłoża.

Krzewy liściaste do ogrodu

Krzewy liściaste do ogrodu - kalina

Pielęgnacja krzewów

Ściółkowanie

Po posadzeniu krzewów warto je ściółkować. Ściółkowanie nie tylko ograniczy ekspansję chwastów,

ale także ograniczy parowanie wody. Jest ono szczególnie wskazane w przypadku roślin zimozielonych, z płytkim systemem korzeniowym, preferujące wilgotniejsze podłoże. Aby ściółka spełniała swoją funkcję,  jej grubość powinna wynieść co najmniej 5 cm.

Nawożenie

Do prawidłowego rozwoju rośliny krzewy potrzebują nawożenia , jednak zapotrzebowanie roślin na składniki pokarmowe może być bardzo zróżnicowane i uzależnione m.in. od rodzaju podłoża- krzewy rosnące na bardziej piaszczystym podłożu wymagają wyższego nawożenia niż krzewy rosnące na podłożu bardziej gliniastym. Dawki nawozu zależne są także od potrzeb konkretnych krzewów. Należy zwrócić uwagę, że wiele gatunków  wymaga stosowania specjalnych nawozów jak np. rododendrony.

W pierwszym roku lepiej unikać nawożenia, zwłaszcza nawozami mineralnymi, jak już można pozwolić sobie na nawozy organiczne. Warto zauważyć, że przy dostarczeniu roślinie nawozu mineralnego bezpośrednio na korzenie może dojść do poparzenia korzeni. Nawożenie na etapie adaptacji krzewu w nowych warunkach osłabi rozwój korzeni w głębszych warstwach podłoża. Krzew mając wszystkie niezbędne składniki odżywcze w wierzchniej warstwie podłoża, właśnie na tej głębokości będzie rozwijał swój system korzeniowy. Jest to niekorzystne dla rośliny, ponieważ na wypadek suszy, krzewy będą bardziej narażone na ujemne jej skutki, poza tym korzenie zbyt często będą narażone na przesuszenie.

W czasach tak silnej ingerencji człowieka w  środowisko, powszechnego stosowania środków ochrony roślin, warto się skupić na organicznym nawożeniu roślin uprawianych w ogrodzie. W naturalnym środowisku roślin nikt nie nawozi, a prezentują się wyśmienicie. Jest spore zróżnicowanie jeżeli chodzi o nawozy organiczne. Z pewnością kompost jest tym nawozem, który powinien stać się podstawą nawożenia w każdym ogrodzie. W razie konieczności można nawożenie uzupełnić nawozem mineralnym.

Nawozy azotowe stosujemy do połowy  lipca, późniejsze ich zastosowanie może przyczynić się do gorszego zimowania roślin.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Monika, Tytuł: O krzewach

    żeby mieć takie krzewy, nie trzeba być posiadaczem ogrodu:) Miłośnikom pięknych roślin polecam duże donice

Dodaj swój komentarz

Zobacz także