Kroplik ogrodowy

Kroplik ogrodowy

Skomentuj artykuł

Rośliny sadzimy w odstępach nawet do 30 cm, pamiętając, że odległości uzależnione są od odmian jakie posiadamy.

Po posadzeniu należy je podlewać, zwłaszcza jeżeli opady są znikome. Aby ograniczyć parowanie wody z podłoża, a przy okazji ekspansję chwastów, można rośliny ściółkować.

W ogrodzie można je posadzić w pobliżu zbiorników wodnych. W takich warunkach będą miały idealne warunki do rozwoju.

Uprawiane w pojemnikach wymagają próchniczego podłoża, a przy tym przepuszczalnego i z drenażem. Kroplik lubi wilgoć, ale nie stojącą wodę.

Kroplik ogrodowy
Kroplik ogrodowy

Rozmnażanie

Zazwyczaj sadzonki pozyskujemy z własnej uprawy. W ofercie producentów nasion, można zazwyczaj nabyć mieszankę nasion kroplika ogrodowego. Warto podkreślić, że nasiona są szczególnie drobne (w gramie może znajdować się do 25000 nasion), tak więc aby wykonać równomierny siew warto je zmieszać z drobnym i suchym piaskiem. Nasiona wysiewamy w marcu- kwietniu  do skrzynek, przepuszczalne podłoże, najlepiej specjalne do wysiewu. Nasion nie przysypujemy, tylko lekko przyciskamy do podłoża. Po około dwóch tygodniach powinny pojawić się pierwsze siewki, które wymagają pikowania. Temperatura w początkowym okresie pokojowa, po ukazaniu się siewek, warto ją obniżyć o kilka stopni.

Choroby i szkodniki   

Zazwyczaj roślina bezproblemowa i nie atakowana przez choroby i szkodniki. Zbyt mała wilgotność osłabia roślinę i zwiększa prawdopodobieństwo zaatakowania jej przez mączliki.
     
Zastosowanie

Mimulus hybridus     może zostać wykorzystany do obsadzenia rabat. Nadaje się na obwódki i jako wypełniacz wolnych miejsc na rabacie. Ze względu na swoją dekoracyjność jest doskonałą propozycją do obsadzania skrzynek, mis, doniczek na balkonie i tarasie. Przy niewielkich doniczkach może być sadzony pojedynczo w dużych po kilka sztuk. Tak barwne nasadzenia ożywią niejeden balkon i taras.      

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: