Kosmatka - Luzula

Kosmatka - Luzula

Skomentuj artykuł

Luzula ulophylla

Gatunek preferujący stanowiska słoneczne, tolerujący zacienione. Osiąga niewielkie rozmiary, wysokość trawy podczas kwitnienia sięga do około 20 cm. Ciemnobrązowe kwiaty ukazują się późną wiosną. Luzula ulophylla preferuje wilgotne podłoże. Sprawdzi się przy oczku wodnym, jako roślina okrywowa, w stylistyce naturalistycznej.

Kosmatka brunatna

Naturalnych siedlisk kosmatki brunatnej poszukujmy także w Polsce. Luzula alpino- pilosa występuje w górach, w których tworzy liczne i zwarte skupiska. Jest  zimozieloną rośliną, preferującą stanowiska słoneczne do lekko zacienionych. Kwitnie latem na ciemnobrązowo. Podczas kwitnienia osiąga wysokość do około pół metra. Nie jest wymagająca jeżeli chodzi o podłoże, ale pamiętajmy, aby było ono przepuszczalne, kwaśne. Poza tym zadbajmy o jego stałą wilgotność. Zastosowanie kosmatki brunatnej jest podobne jak kosmatki polnej.

Wybrane odmiany

Gatunek
Odmiana
Uwagi
Kosmatka śnieżna

‘Schneeshäschen’

Odmiana o bardziej srebrzystych liściach.

Kosmatka owłosiona
‘Grünfink’

Odmiana o szerokich liściach.

Kosmatka olbrzymia
‘Marginata’

Odmiana posiadająca bardziej srebrzyście obrzeżone liście.

Kosmatka olbrzymia
‘Tauernpass’

Odmiana o soczyście zielonych liściach.

Kosmatka owłosiona
‘Igel’

Odmiana kępiasta o ciemnych liściach. Niska.

Kosmatka śnieżna
‘Schattenkind’

Odmiana o zielonych liściach, podczas kwitnienia sięga maksymalnie do około pół metra wysokości. Ze względu na swoją estetykę, sprawdzi się w naturalistycznych kompozycjach.

Kosmatka olbrzymia
‘Aurea’

Bardzo ciekawa odmiana o żółtawych liściach. Jedna z najbardziej dekoracyjnych odmian kosmatki olbrzymiej.

Kosmatka olbrzymia

‘Fine Line’

Odmiana o paskowanych liściach.

Kosmatka olbrzymia
‘Woodsman’

Odmiana o niewielkich rozmiarach.

Kosmatka olbrzymia
‘Bromel’

Jedna z najwyższych odmian kosmatki olbrzymiej.

Stanowisko

Rośliny trawiaste jako rośliny ozdobne są zazwyczaj mało wymagające, tak więc wciąż zyskują, tym bardziej, że odmian i gatunków tych roślin wciąż nam przybywa. Kosmatki w tym bogactwie, może nie są szczególnie dekoracyjne, ale z pewnością na tyle dekoracyjne, aby zagościły w naszych ogrodach. Nie mają zbyt wielu wymagań, a wielką zaletą wielu kosmatek uprawianych w ogrodach jest preferencja stanowisk półcienistych, nawet do zacienionych. Oczywiście poziom zapotrzebowania na stanowisko półcieniste jest zmienny, zależnie od gatunku. W zasadzie przy dobieraniu stanowiska danej roślinie, należy zapoznać się z jej naturalnym środowiskiem. Zależnie od gatunku może preferować mniej lub bardziej kwaśne podłoże.

Zasady uprawy

Kosmatki należą do traw mało zajmujących, tak więc sprowadzenie ich do ogrodu nie będzie się wiązało ze zbyt wieloma obowiązkami. Jak w przypadku wszystkich traw, przed posadzeniem należy przygotować odpowiednio podłoże, a więc przede wszystkim odchwaścić, aby roślina nie musiała konkurować ze wszędobylskimi chwastami. Odczyn pH podłoża należy dostosować do konkretnego gatunku. Samo posadzenie roślin nie jest zajmujące, pamiętajmy jednak, że najlepszym okresem na sadzenie roślin trawiastych jest wiosna, nie mniej jednak jeżeli posadzimy w innym terminie nie będzie to błędem, zwłaszcza, że dostępne w sprzedaży rośliny dostępne są w pojemnikach. W przypadku gatunków o mniejszej odporności na mrozy warto posadzić je wcześniej, aby jeszcze przed nadejściem chłodniejszych dni zdążyły się w pełni zaaklimatyzować na nowym stanowisku i dostatecznie rozbudować system korzeniowy.

Zabiegi pielęgnacyjne po posadzeniu to w zasadzie odchwaszczanie, ścinanie bądź wyczesywanie, w razie potrzeby uzupełnienie podłoża dawką kompostu, a podczas przedłużającej się suszy podlewanie.
            
Zastosowanie

Zmienność odmianowa powoduje, że te kilka gatunków najczęściej uprawianych w ogrodach, można wykorzystać na wielu płaszczyznach. Kosmatki ze względu na swoją estetykę, doskonale odnajdują się w założeniach naturalistycznych. Wzbogacą nasadzenia na stanowiskach zacienionych, aby podkreślić kosmatki, można je posadzić w grupie. Wiele niskich odmian o pokładającym się liściach, doskonale sprawdza się w roli roślin okrywowych.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: