Kora sosnowa

Kora sosnowa

Skomentuj artykuł

Podział kory sosnowej

Dostępną w sprzedaży korę sosnową możemy podzielić na korę w formie świeżej oraz przekompostowanej.

- Kora świeża – świeżo pozyskana podczas okorowania drzew, może być w większych kawałkach bądź bardziej rozdrobniona. W takiej formie charakteryzuje się jasnobrązowym zabarwieniem, kwaśnym odczynem (4,3- 4,5 pH), dużą lekkością, zapachem żywicy oraz niewielką zawartością azotu oraz innych składników pokarmowych. Doskonała do ściółkowania roślin, ścieżek oraz innych miejsc, zależnie od potrzeb.

- Kora kompostowana – poza ściółkowaniem, może stanowić także świetne podłoże dla wybranych roślin. Dzięki niej z pewnością wzbogacimy podłoże w próchnicę, dzięki czemu poprawimy jego strukturę. W takiej formie ma ciemniejszą barwę, wyższe pH (4,5- 5,5), jest bardziej zasobna w składniki pokarmowe oraz lepiej magazynuje wodę. Kompostowanie kory sosnowej trwa około 1-2 lat.

 
Kiedy ściółkujemy ?

Odpowiednim terminem ściółkowania z pewnością będzie okres wiosenny, kiedy podłoże jest zasobne w wilgoć, a chwasty są jeszcze w uśpieniu. Pamiętajmy o oczyszczeniu i spulchnieniu podłoża przed przykryciem korą. Warstwa kory nie powinna być cieńsza niż 5 cm oraz nie przekraczać grubości 10 cm.

 
Cena

Ceny kory sosnowej są zróżnicowane, zależnie od tego czy dokonujemy zakupu w sklepie, markecie, czy też od producenta. W tradycyjnych punktach handlowych najczęściej możemy ją nabyć w workach o pojemności do 80 l. Za worek kory sosnowej o pojemności 80 l, zapłacimy około kilkunastu złotych. Korzystając z oferty producentów za taką samą ilość kory zapłacimy do kilku złotych. W przypadku dużego zapotrzebowania, możemy nabyć korę luzem, wówczas zapłacimy od kilkudziesięciu złotych, do ponad 100 zł za metr sześcienny.

Tekst: Grzegorz Bogucki

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: