Koniczyna

Koniczyna

Skomentuj artykuł

Koniczyna długokłosowa- bardzo dekoracyjny gatunek rodzimy koniczyny, traktowany także jako roślina ozdobna o znaczących walorach dekoracyjnych. Doskonała propozycja na łąki kwietne oraz rabaty aranżowane w stylu naturalistycznym. Osiąga nawet do 60 cm wysokości, kwitnie od czerwca i nie ma wygórowanych wymagań. Ważne, aby stanowisko było słoneczne, a podłoże przepuszczalne o przeciętnych parametrach. Jej dekoracyjność wynika przede wszystkim ze stożkowatych, różowawych kwiatostanów, osiągających do kilku cm długości
   

Koniczyna żółtobiała- jest gatunkiem wieloletnim, charakteryzującym się całkowitą mrozoodpornością. Osiąga do około 50 cm długości, a kwiaty mają formę wydłużonych kwiatostanów w barwie białożółtej. Trifolium ochroleucon warto zastosować na łąkę kwietną, kwitnie od czerwca do sierpnia i nie jest wymagająca w stosunku do podłoża.
   

Koniczyna łąkowa
Koniczyna łąkowa

Koniczyna czerwona (łąkowa) -      bardzo pospolity gatunek koniczyny, rosnący na łąkach, w zaroślach, na skraju lasu itp., preferujący żyzne i dostatecznie wilgotne podłoże. Osiąga do około 50 cm wysokości, liście trójlistkowe, natomiast kwiaty zebrane  główkowate, purpurowe kwiatostany, ukazujące się już od maja. Roślina wieloletnia, charakteryzująca się głębokim i rozbudowanym systemem korzeniowym sięgającym nawet do ponad 2 m w głąb podłoża. Gatunek bardzo cenny jako roślina pastewna, miododajna, a dawniej także jako lecznicza.
   

Koniczyna polna  -  także gatunek rodzimy o minimalnych potrzebach siedliskowych, preferuje gleby o kwaśnym odczynie (roślina wskaźnikowa). Liście podłużne, trzylistkowe, a kwiaty jajowate i puchato owłosione- kwitnie od czerwca do września.
   

Koniczyna łubinowata- ciekawy gatunek koniczyny, osiągający do 40 cm wysokości, charakteryzujący się lancetowatymi liśćmi oraz luźniejszym kwiatostanem w odcieniach różu. Trifolium lupinaster w stanie dzikim występuje także  w Polsce i ma niewielkie wymagania siedliskowe.

Zastosowanie        

Właściwości lecznicze koniczyny
   

Ze względu na obecność substancji aktywnie czynnych, wiele z gatunków koniczyny traktowanych jest jako rośliny o właściwościach leczniczych. Najbardziej popularnym gatunkiem koniczyny wykorzystywanym także na wspomnianej wyżej płaszczyźnie jest koniczyna czerwona. Trifolium pratense zawiera m.in.  flawonoidy, glikozydy, witaminę A, C, E, olejek eteryczny, garbniki, żywice, kwasy organiczne oraz sole mineralne. Jako surowiec traktuje się zarówno ziele jak i kwiaty, które należy suszyć w przewiewnym i zabezpieczonym przed słońcem pomieszczeniu, w temperaturze około 35°C. Wyciągi oraz napary z koniczyny czerwonej mają działanie wykrztuśne, uspokajające, moczopędne, napotne  oraz łagodzące bolesne miesiączkowanie. Koniczyna biała wzmacnia, działa przeciwbólowo, natomiast białoróżowa wykazuje działanie m.in. przeczyszczające, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Koniczyna polna ma zastosowanie jako ziele przeciwzapalne, ściągające, przeciwbólowe, natomiast koniczyna łubinowata wykorzystywana była przede wszystkim jako środek moczopędny.

Koniczyna jako zielony nawóz
   

Trifolium bardzo często stosowana jest jako nawóz zielony. Tak jak wszystkie rośliny motylkowe, do których jest zaliczana, żyje w symbiozie z bakteriami brodawkowymi, żyjącymi w korzeniach rośliny. Tworzą one charakterystyczne brodawki , w których asymilowany jest azot, wiązany z powietrza glebowego. Zielony nawóz to ekologiczny sposób na poprawę podłoża na płaszczyźnie jego zasobności w składniki odżywcze oraz żyzności. Wprowadzenie świeżej masy zielonej do gleby, sprawi, że poprawi się jej struktura, będzie bardziej żyzna, gruzełkowata, chłonna, mniej narażona na wymywanie składników odżywczych z podłoża oraz ze względu na głęboki system korzeniowy, dodatkowo bardzo spulchniona. Głęboki system korzeniowy pozwala wykorzystać zalegający w głębszych warstwach gleby fosfor i potas. Jej szybki wzrost sprawia, że stosując ją jako międzyplon, dodatkowo unikamy zachwaszczenia stanowiska.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie