Konfitura z czarnej porzeczki

Konfitura z czarnej porzeczki

Skomentuj artykuł

Walory smakowe i lecznicze czarnej porzeczki doceniono stosunkowo późno, bo dopiero w połowie XVI wieku. Wcześniej, choć ta roślina spotykana była w stanie dzikim, jej owoców nie spożywano. Obecnie wiemy, jak cenne składniki odżywcze ma czarne porzeczka, lubimy jej smak a ponadto umiemy zatrzymać go na dłużej, na przykład w postaci pysznych, aromatycznych konfitur.

Smaczna i zdrowa bomba witaminowa

Konfitury z czarnej porzeczki to przysmak, który kojarzy nam się z dzieciństwem. Chyba każdy w zimie chętnie sięga po słoiki pachnące latem, by dodać łyżeczkę przysmaku do herbaty, zjeść z pieczywem czy też upiec ciasto z słodko- kwaśnym dodatkiem. Warto spożywać ten produkt  z czarnej porzeczki także ze względu na zdrowotne właściwości owocu.

Czarna porzeczka to skarbnica witaminy C. Już 25 gramów owoców zaspokaja dzienną dawkę osoby dorosłej na tę witaminę. Ponadto owoc zawiera też duże ilości rutyny, a ta z kolei ułatwia przyswajanie witaminy C, wiec jest to duet doskonały. Nie tylko surowe owoce są bogate w te składniki odżywcze, bo zachowują je nawet przetwory, takie jak właśnie konfitury. Inne składniki, które ma w sobie czarna porzeczka to: prowitamina A, witaminy z grupy B, biotyna, kwas foliowy, sole mineralne.



Czarna porzeczka ma właściwości oczyszczające organizm z niebezpiecznych toksyn. Można ją też spożywać wspomagająco przy chorych nerkach. Zawarte w owocu fitoncydy działają bakteriobójczo, wirusobójczo i przeciwgrzybicznie, dlatego przetwory z czarnej porzeczki dobrze jest spożywać w okresie zwiększonej zapadalności na przeziębienia i grypę, a także jeżeli już mamy objawy chorobowe. Innym składnikiem porzeczek jest tanina, mająca działanie przeciwzapalne.  Kolejnym walorem czarnej porzeczki jest dobroczynne działanie na układ krwionośny i ciśnienie krwi. Konfitury porzeczkowe powinny jeść szczególnie osoby starsze, chore, rekonwalescenci  oraz dzieci, ponieważ olejki eteryczne i inne składniki w nich zawarte wzmacniają układ odpornościowy  i poprawiają apetyt, wspomagają leczenie nieżytów żołądka i jelit.

Konfitura z czarnej porzeczki

Konfitura z czarnej porzeczki

Przyrządzamy konfitury z czarnej porzeczki

Słodko- kwaśny smak konfitury z porzeczek to idealny dodatek do ciast, naleśników, kanapek, gofrów a nawet tortów i lodów. Najlepiej, jeżeli nie dodamy do niej zbyt dużo cukru, wtedy będzie zdrowsza i mniej kaloryczna, zresztą porzeczka czarna zawiera w sobie sporo cukrów owocowych,a dodatek białego cukru zabija nieco jej naturalny smak. Nie chcemy więc przesłodzić naszej konfitury. Istnieje kilka prostych przepisów na ten przysmak. Jak go wykonać? Warto poznać kilka receptur.

Czarna porzeczka

Czarna porzeczka

•    Na 3 kg czarnych porzeczek będziemy potrzebować 900 g cukru oraz 100 ml wody.

Umyte i obrane porzeczki gotujemy z wodą na sporym gazie do czasu, aż puszczą sok. Potem ustawiamy minimalny płomień gazu i dusimy przez około 1,5 godziny, regularnie mieszając, by nie przypalić konfitur. Po tym czasie wyłączamy gaz i zostawiamy owoce na całą noc. Na drugi dzień podgrzewamy zawartość garnka i dopiero dodajemy cukier, a następnie całość gotujemy jeszcze przez około pół godziny. Przygotowujemy wyparzone i wysuszone słoiki oraz zakrętki i wlewamy konfiturę, a następnie szczelnie zakręcamy i ustawiamy słoiki do góry dnem, najlepiej na ręczniku czy niezbyt grubym kocu. 

Konfitura z czarnej porzeczki

Konfitura z czarnej porzeczki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: