Kompozycje kwiatowe

Kompozycje kwiatowe

1 komentarzy

Projektowanie i aranżacja ogrodów nie należy do łatwych zadań i często przysparza wielu problemów zwłaszcza, jeżeli chcemy stworzyć spójne i harmonijne kompozycje. Barwne, pięknie ukwiecone rabaty są marzeniem wielu, nie każdy jednak posiada zmysł estetyczny i potrafi trafnie łączyć poszczególne rośliny tworząc harmonijne zestawienia. Często brak umiejętności na tej płaszczyźnie wynika z braku konkretnej wiedzy. Znając powszechnie obowiązujące zasady, będziemy mogli tworzyć profesjonalne rabaty, gdzie struktura, barwy, faktura liści i kwiatów, będą wzajemnie się uzupełniać.
   

Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiedni dobór barw. Przy tworzeniu kompozycji może nam pomóc poniższe koło barw.

Zawiera ono podstawowe barwy a więc: czerwony, żółty i niebieski. Pomarańczowy, zielony, fioletowy są barwami przejściowymi, które powstają w wyniku połączenia poszczególnych barw podstawowych. Jeżeli połączymy barwy leżące naprzeciwko siebie czyli zieloną z czerwoną, żółtą z fioletową, niebieską z pomarańczową uzyskamy bardzo wyrazisty, absorbujący efekt. Oczywiście te zestawienia barw wzajemnie się dopełniają, ale ich pobudzający efekt nie musi każdemu odpowiadać. Osoby, które wolą spokojniejsze, bardziej refleksyjne, delikatne połączenia niech skorzystają z połączeń  barw sąsiadujących ze sobą. Czerwień znakomicie będzie się łączyć z żółtą i pomarańczową barwą. Tak samo fiolet z błękitem. Barwy żółta, pomarańczowa, czerwona należą do barw ciepłych a fioletowa i niebieska do zimnych. Stosując się do takiego podziału możemy stworzyć wspaniałe słoneczne rabaty, jak również chłodne i stonowane.

Tabela kolorów kompozycji kwiatowych

Łączenie barw podstawowych z przejściowymi ma za zadanie dodanie kompozycjom delikatności, harmonii np. tworząc rabatę wyłącznie z roślin kwitnących na czerwono i żółto, uzyskamy bardzo kontrastowe zestawienia. Dla złagodzenia ostrości dosadzamy rośliny kwitnące na pomarańczowo. Rabata stanie się bardziej delikatna i subtelna. Pamiętajmy, iż wyraziste, ciepłe barwy zmniejszają optycznie ogród, natomiast zimnie sprawiają wrażenie, iż ogród zyskuje dodatkowe metry kwadratowe. Przy założeniach monochromatycznych, a więc jednobarwnych wykorzystujemy wiele odcieni danej barwy, aby uniknąć monotonności i przeładowania. Barwy występują w masie odcieni, tak więc z doborem roślin do takich założeń nie powinno być najmniejszych problemów. W rabacie białej możemy wykorzystać rośliny o kwiatach czysto białych, jak również srebrzystych, kremowych, lekkozielonkawych, jak i różowawych. Tworząc kompozycje warto pamiętać, aby na jednej rabacie nie znajdowało się wiele kontrastowych barw. Możemy zastosować najwyżej dwie wyraziste barwy a cała reszta powinna stanowić dopełnienie. Rośliny powinny być sadzone w grupach, tak aby barwne plamy mogły być bardziej wyeksponowane. Powtórzenia i gradacja roślin sprawia, że całość założenia jest zdecydowanie bardziej harmonijna.

   

 

Konkretne rabaty muszą być dostosowane do stylu w jakim całościowo wykonany jest ogród. Style są bardzo zróżnicowane, tak więc nie wykonamy kompozycji w stylu formalnym w ogrodzie o charakterze naturalistycznym. Sztywne, geometryczne założenia, nijak się mają do zwiewnych, lekkich oraz bardzo urozmaiconych naturalistycznych zestawień. Bardzo często decydujemy się na kompozycje mieszane, daje nam to możliwość delikatnego łączenia różnych stylów, aczkolwiek trzeba zachować umiar, gdyż można przesadzić i ogród stanie się chaotyczny; niespójny. Najpierw należy skupić na strukturze ogrodu, którą tworzą przede wszystkim drzewa i krzewy, następnie dopełniamy je innymi roślinami. Kształt rabat może zmienić oblicze naszego ogrodu i to zdecydowanie na plus. Płynne, łagodne linie rabat w przeciwieństwie do geometrycznych kształtów wpłyną na optyczne powiększenie ogrodu. Równoległe oraz prostopadle linie rabat względem dłuższego boku działki również wpływają na optyczne wydłużenie ogrodu. Zastosowanie na rabacie ciekawej rośliny sprawi, że oglądający skupi się na wyeksponowanym przez nas elemencie, nie zwracając uwagi na mniej estetyczne elementy działki.
   

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Paula, Tytuł: śliczne są

    śliczne są te kwiatki:)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie