Kompot ze śliwek

Kompot ze śliwek

Skomentuj artykuł

Kompot ze śliwek na zimę

Kompot ze śliwek nadaje się do pasteryzowania na zimę. Wystarczy umyte i wydrylowane owoce poukładać w słoikach, zasypać cukrem i zalać przegotowaną, letnią wodą. Pasteryzujemy około 20 minut. Można też wrzucać całe śliwki, ale należy je wtedy ponakłuwać widelcem lub delikatnie rozciąć, by nie pękały.

Kompot ze śliwek
Kompot ze śliwek

Ile to ma kalorii

Śliwki są owocami, które nie mają za dużo kalorii, toteż nie są zabronione na diecie. Szacuje się, że 100 gram zawiera tylko 45 kcal. Dodatkowo nie zawierają cholesterolu, tylko 0,2g tłuszczu, a głównym źródłem kaloryczności są węglowodany (około 11,7g). Ponadto zawierają około 1,6g błonnika oraz 2mg sodu. Jeżeli z tych owoców przygotujemy kompot, będzie on równie mało kaloryczny (woda nie ma kalorii), a wyłącznie dodatek cukru powoduje wzrost tego wskaźnika.

Jest zdrowo!

Śliwki powinny być uwzględniane przy układaniu planu diety, jeżeli brakuje nam mikroelementów oraz witamin. Są cennym źródłem magnezu, żelaza, potasu, fosforu, wapnia, czy błonnika. Posiadają też dużo polifenoli, a także witamin A, C, E, B6 oraz K.


Czy wiesz że…

Suszone śliwki, dzięki zawartości sorbitolu, wykazują właściwości przeczyszczające i działają dobrze na zaparcia. Wspaniale regulują pracę jelit oraz przeciwdziałają nadkwasocie. Dodatkowo posiadają pięć razy więcej witaminy A od owoców świeżych i siedmiokrotnie przewyższają je w ilości błonnika. Są jednak bardziej kaloryczne od śliwek świeżych (prawie trzykrotnie).

Nie wszyscy przepadają za smakiem śliwek, szczególnie tych suszonych. Jednak warto przygotowywać z nich kompot, który nie dość, że wspaniale się prezentuje, to zawiera również wiele wartości odżywczych, witamin i mikroelementów. Dodatkowo dzięki sporej gamie dodatków, które dobrze komponują się ze śliwkami, możemy dobrać smak napoju do naszych upodobań.
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Owoce

Koniecznie zobacz: