Kompot z wiśni

Kompot z wiśni

Skomentuj artykuł

Kompot z wiśni na zimę

Przygotowanie tego napoju w wersji w słoikach niewiele różni się od tej opisanej wyżej. Przede wszystkim, jeżeli nie drelowaliśmy wcześniej owoców, musimy je przynajmniej ponakłuwać igłą, aby nie popękały w czasie gotowania. Tak oprawione wiśnie wrzucamy do słoików. W międzyczasie przyrządzamy zalewę, zagotowując wodę i cukier. Podobnie jak poprzednio, ilość cukru jest zależna od naszych upodobań. Zalewamy tak, by pod pokrywką zostały jeszcze około trzy centymetry wolnej przestrzeni. Pasteryzujemy 20-30 minut w zależności od wielkości słoika.

Kompot z wiśni

Kompot z wiśni

Wartości odżywcze i witaminy

Kompot z wiśni nie jest bardzo kaloryczny, gdyż ma około 69 kcal na każde 100 gram. Głównym ich źródłem są węglowodany, praktycznie nie zawierają tłuszczu, białka i błonnika, a wcale nie mają cholesterolu. Owoce te ponadto są cennym źródłem potasu, ale zawierają też sporo fosforu, wapnia, magnezu, trochę mniej sodu, żelaza i cynku. Sporo jest w nich witaminy A, lecz dopatrzyć się w ich składzie można też witamin: B1, B2, PP i C.

Kompot wiśniowy

Kompot wiśniowy

Równie dobra jest nalewka z wiśni

Dla osób dorosłych, które od czasu do czasu lubią wypić sobie kieliszek dobrego alkoholu, ciekawym rozwiązaniem na wykorzystanie wiśni jest zrobienie z nich nalewki. Myjemy i drelujemy kilogram wiśni, po czym wrzucamy je do dużego gąsiora. Zalewamy mieszaniną wody i spirytusu, przygotowaną z 600ml jednego i takiej samej ilości drugiego płynu. Całość szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciemne miejsce na minimum miesiąc. Po tym czasie dolewamy jeszcze 400ml spirytusu, po czym znowu szczelnie korkujemy i odstawiamy na kolejne trzy miesiące. Po tym czasie wystarczy przecedzić dokładnie, aby pozbyć się wszystkich cząstek wiśni i przelać do butelek. Podajemy w niedużych kieliszkach do nalewek lub wódki.

Kompot z wiśnie jest nie przez wszystkich lubiany, ze względu na jego charakterystyczny, lekko kwaskowaty smak. Jednak używając odpowiednich odmian tych owoców, jesteśmy w stanie uzyskać całkiem inne właściwości i aromat tego napoju, dzięki czemu polubić go może każdy. Zawartość mikroelementów oraz witamin, a także nieduża ilość kalorii i brak sztucznych barwników lub konserwantów, sprawiają, iż jest to pozycja, po którą powinno sięgać się dużo częściej, niż po kupione w sklepach, często mało zdrowe produkty. Wiśniowy kompot może być nie tylko orzeźwieniem w upalne dni, lecz również smacznym deserem na niedzielne popołudnia.

Paweł S
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: