Kompot z truskawek

Kompot z truskawek

1 komentarzy

Jedna porcja 100 gram kompotu z truskawek to około 55 kcal, w zależności od ilości dodanego cukru (im mniej cukru, tym mniej kalorii). Bardzo dużym atutem tego napoju jest brak tłuszczu, czego nie można powiedzieć o lodach, czy innych zimnych deserach ze sklepów. Ponadto truskawki są niezwykle cennym źródłem witaminy C. Zawierają jej więcej nawet od cytryny i owoców cytrusowych, które z tą witaminą są kojarzone. Zawierają też błonnik oraz kwas elagowy, który zapobiega powstawaniu komórek rakowych. Duża ilość witaminy C zapobiega utlenianiu złego cholesterolu.

Kompot truskawkowy na zimę
Kompot truskawkowy na zimę

Kompot z truskawek może być nie tylko podawany od razu po zrobieniu, ale również przygotowywany do słoików na zimę. Sposób sporządzenia niewiele różni się od tego opisanego wcześniej. Po umyciu i odszypułkowaniu truskawek, wrzucamy je do dokładnie umytego wcześniej słoika. Zasypujemy cukrem w niewielkiej ilości 1-3 łyżki (można mniej lub więcej w zależności od upodobań). Następnie zalewamy wodą i pasteryzujemy przez 15 - 25 minut w zależności od wielkości słoika, który użyliśmy. Sprawdzamy, czy pokrywka się dobrze zassała i przenosimy do spiżarni na zimowe zapasy. Tak przygotowany kompot może być wypity w dowolnym momencie, dzięki czemu możemy zachować ten niepowtarzalny smak na długie jesienne wieczory. Niektórzy na wierzchu kładą nieduży plasterek cytryny bez skórki, co sprawia, iż kompot jest bardziej orzeźwiający. Podobnie jak na kompot, truskawki wspaniale nadają się na dżemy i inne przetwory.


Truskawki to wspaniałe owoce, które oprócz wielu wartości odżywczych, charakteryzują się niezwykłym aromatem. Kompot z nich przyrządzony jest orzeźwiający i smakowity, a spasteryzowany w słoikach może stać nawet przez wiele miesięcy. W sezonie letnim, kiedy truskawki dojrzewają, zaczerwieniając krzaczki, warto przygotować sobie kompot taki, jak niegdyś przygotowywały nasze babcie.

Paweł S
czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Marta, Tytuł: truskawki w słoikach

    dlaczego truskawki w słoikach tracą smak i kolor po dłuższym przechowaniu w spiżarni

Dodaj swój komentarz

Zobacz także