Kompot z rabarbaru

Kompot z rabarbaru

Skomentuj artykuł

Rabarbar jest obecnie jedną z mniej popularnych roślin w naszych ogrodach. Nie jest jednak rośliną zapomnianą. Widząc różowe ogonki liści na straganach, od razu przypomina nam się smak tej jakże oryginalnej rośliny. Można z niego przygotowywać ciasta, czasami bułki drożdżowe, wina lub zjeść go po prostu z cukrem. Jednym z lepszych zastosowań rabarbaru jest kompot, którego kwaskowaty smak pamięta się przez całe życie. W ciepłe letnie dni warto więc zaopatrzyć się w kilka łodyżek i stworzyć samemu ten przepyszny napój.

Gdzie dostaniemy i ile kosztuje rabarbar?

Z reguły mało kto uprawia rabarbar we własnym ogródku, chociaż czasami warto posadzić jedną kępkę w rogu podwórka, a szybko się rozrośnie. Jeżeli jednak nie mamy na to miejsca, roślinę tę bez problemu dostaniemy w warzywniaku lub na bazarku warzywnym. Cena to kilka złotych za kilogram, ale w okresie letnim jest to jedna z tańszych roślin.

Przygotowanie

Kompoty z natury są łatwe w przygotowaniu. Tak też jest w przypadku kompotu z rabarbaru. Przygotowujemy około pół kilo łodyg (są to mniej więcej 3-4 sztuk). Dokładnie myjemy i kroimy na mniejsze kawałki, najlepiej około pięciocentymetrowe. Przerzucamy je do garnka i zalewamy wodą (około 1,5l). Gotujemy aż do zawrzenia, po czy zmniejszamy palnik na minimum i grzejemy jeszcze około 15-20 minut. W międzyczasie dodajemy kilka łyżek cukru, według uznania. Kompot podajemy schłodzony i przepuszczony przez sito. Ugotowane części rabarbaru nadają się do zjedzenia i są całkiem smaczne. Zamiast cukru białego, możemy użyć cukru trzcinowego, który dobrze komponuje się z lekko kwaskowatym smakiem tej rośliny. Pamiętajmy również, że im bardziej zielona łodyga, tym bardziej kwaśny będzie kompot, a im bardziej różowa, tym więcej słodyczy w nim się znajdzie.

 


Różne wersje rabarbarowego kompotu

Rabarbar w kompocie wspaniale łączy się z takimi owocami jak truskawki, jabłka, owoce leśne, czy agrest. Musimy pamiętać o tym, że rabarbar jako roślina twardsza, musi się gotować trochę dłużej, więc wrzucamy do w pierwszej kolejności, a dopiero później inne owoce. Z przypraw doskonale w takim napoju sprawdzają się goździki, cynamon i skórka pomarańczowa. W każdej chwili możemy sami skomponować własną mieszankę, gdyż gotowanie kompotu jest zajęciem bardzo prostym i nie wymaga ogromnej wiedzy kulinarnej do łączenia smaków. Gotowy napój najlepiej podawać z plasterkiem cytryny lub limonki oraz z kostkami lodu.

Kompot z rabarbaru
Kompot z rabarbaru

Coś z alkoholem

Na letnie wieczory możemy zrobić coś jeszcze ciekawszego z rabarbaru. W misce namaczamy niedużą garść rodzynek w szklance białego, słodkiego wina. W 1,5 litra wody gotujemy niepełną szklankę cukru i dodajemy szklankę agrestu oraz dwie-trzy sztuki skrojonego rabarbaru. Gotujemy do zawrzenia, po czym trzymamy jeszcze 5 minut na ogniu. Dodajemy nasze wino z rodzynkami i pod przykryciem zagotowujemy ponownie. Po zdjęciu z palnika studzimy, ale koniecznie pod przykryciem. Kompot nadaje się do spożycia od razu po wystudzeniu.

Kompot z rabarbaru i truskawek
Kompot z rabarbaru i truskawek
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: