Kompot z rabarbaru

Kompot z rabarbaru

Skomentuj artykuł

Kompot z rabarbaru na zimę

Jeżeli pragniemy zachować ten cudowny smak kompotu z rabarbaru na dłużej, warto odrobinę spasteryzować w słoikach. W tym celu dokładnie umyty i pokrojony na kawałki rabarbar wrzucamy do słoików. Następnie zasypujemy cukrem i zalewamy przegotowaną i wystudzoną wodą. Pasteryzujemy przez około 15 minut, do zagotowania się wody. Możemy do każdego słoiczka dorzucić po kilka goździków do smaku. Jeżeli po otwarciu kompot będzie za słodki wystarczy dolać wody, jeżeli z kolei będzie za mało słodki to dosypujemy cukru.

Podobnie jak kompot z samego rabarbaru, tak również kompot z rabarbaru i innych owoców można pasteryzować w słoiku. Zasady są takie same - wrzucamy owoce, zasypujemy cukrem, zlewamy wodą, dodajemy ewentualne przyprawy i pasteryzujemy.


Wartości odżywcze i kaloryczność

Kompot z rabarbaru nie dość, że jest bardzo dobry, jest również bogaty w składniki odżywcze. Zawiera dużo potasu, magnezu, żelaza i jodu. Dodatkowo jest cennym źródłem witamin A, C, B1 oraz B2. I to wszystko przy zachowaniu bardzo znikomej ilości kalorii. Sam rabarbar ma tylko 7-9 kcal na 100 gram. Kompot bez cukru charakteryzuje się wyjątkowo niską ilością kalorii, ale im więcej dodamy cukru, tym bardziej wzrasta kaloryczność.

Rabarbar jest nie tylko dobrą, ale również bardzo zdrową rośliną. Gotując z niego kompot, możemy liczyć na smaczną przekąskę oraz na zdrowe orzeźwienie w upalne dni. Podawany z kostkami lodu jest idealnym rozwiązaniem zarówno na wieczorne spotkania w altanie ze znajomymi, jak również na niedzielny obiad u rodziców. Ponadto jeżeli dbamy o zdrowie naszych pociech, dużo korzystniej jest samemu przygotować taki napój, niż kupować w sklepie inne, chemicznie przygotowywane produkty.

Paweł S

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: