Kompostownik ogrodowy

Kompostownik ogrodowy

1 komentarzy

 

W każdym ogrodzie produkuje się sporo masy zielonej oraz zdrewniałego materiału, który często ląduje także w śmietniku. Pamiętajmy, że większość materiału organicznego, pozyskanego z ogrodu oraz z gospodarstwa domowego można wykorzystać przy produkcji kompostu. Kompost to jeden z najlepszych nawozów organicznych, który nie tylko wzbogaca podłoże w składniki odżywcze, bakterie, grzyby, ale także poprawia jego strukturę. Podłoże staje się luźniejsze, bardziej próchnicze, a tym samym charakteryzujące się większą chłonnością oraz mniejszym wypłukiwaniem z niego składników pokarmowych. Poza tym jest on ekologiczny i z pewnością nie przenawozimy nim roślin. Kompost warto stosować w ogrodach warzywnych, dzięki czemu uszykuje się ekologiczne warzywa, bardzo smaczne, bez zbędnej chemii.

 

Warto wiedzieć!

• Masę zieloną należy mieszać z bardziej zdrewniałym materiałem, aby zapobiec powstaniu zbitej masy, bez dostępu powietrza, która będzie gnić.

• Dostęp powietrza jest niezbędny do rozwoju drobnoustrojów glebowych.

• Do kompostu nie wrzucamy chorych części roślin, chwastów z dojrzałymi nasionami, chwastów z korzeniami oraz odpadków zawierających materiał zwierzęcy.

• Zielone odpadki dają kompost zasobny w azot i inne składniki pokarmowe.

• Zdrewniały materiał i jesienne liście zawierają dużo materii organicznej, ale są ubogie w składniki pokarmowe.

• Większe kawałki roślin należy rozdrobić.

• Mieszanka kompostowa powinna w zdecydowanej większości składać się z masy zielonej, a w niewielkiej części (około jedna trzecia) z suchego materiału.

• W celu uzyskania dobrego kompostu, należy go co jakiś czas przerzucić.

• Kompost powinien mieć zapewnioną odpowiednią wilgotność, tak więc w razie potrzeby należy go podlewać wodą lub dorzucić soczystych, zielonych roślin.

• Dla przyspieszenia rozkładu kompostu, można skorzystać ze specjalnych środków- przyśpieszaczy, które pozwolą w ciągu kilku miesięcy  uzyskać pełnowartościowy kompost np. mączka skalna, azotniak, wapno glonowe itd.


Co to jest kompostownik ogrodowy?
    

Kompostownik to nic innego jak specjalny pojemnik, wykorzystywany do kompostowania odpadów organicznych, pozyskanych z ogrodu oraz częściowo z gospodarstwa domowego. Kompostowniki są bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem wielkości, materiałów z których zostały wykonane oraz zasady funkcjonowania. Wyróżniamy kompostowniki otwarte oraz zamknięte, które są tak wykonane, aby stworzyć optymalne warunki do rozwoju drobnoustrojów, odpowiadających za rozkład biomasy.


Rodzaje kompostowników ogrodowych
    

Ponieważ zróżnicowanie kompostowników jest duże, nie powinno być problemu z dobraniem odpowiedniego pojemnika dla własnych potrzeb. Mamy możliwość stworzenia własnymi silami kompostownika bądź skorzystania z oferty punktów handlowych, oferujące tego typu towar.

Kompostownik w postaci stosu- jeżeli posiadamy sporo powierzchni i nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów z zakupem pojemnika bądź budową kompostownika, możemy stworzyć kompostownik w postaci stosu, w kształcie piramidy. Aby tego rodzaju kompostownik sprawdził się, powinien mieć ponad metr szerokości i tyle samo wysokości. Układamy go warstwami bądź dokładnie mieszamy wszystkie jego części składowe. W przypadku pryzmy, pełnowartościowy kompost uzyskamy w późniejszym czasie.

Kompostowniki w formie pojemnika – z całą pewnością kompostownik ogrodowy w formie pojemnika jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku mniejszych ogrodów, w których najczęściej nie ma miejsca na większe i mało estetyczne pryzmy. Ze względu na materiał, z którego zostały wykonane możemy wyróżnić:

 

Kompostownik ogrodowy - plastikowy

 

Kompostownik ogrodowy - plastikowy


•    Kompostownik z tworzywa sztucznego- zróżnicowanie tego typu pojemników jest olbrzymie i z pewnością każdy znajdzie model odpowiadający jego potrzebom. Można wybrać pojemnik prostej konstrukcji bądź skorzystać z kompostowników termicznych, które pozwalają przyśpieszyć kompostowanie nawet do kilku miesięcy.
    

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Piotr, Tytuł: Kompostownik z tworzywa nietrwały.

    Miałem kilka lat kompostownik z tworzywa (kupiony w markecie), ale mróz działa niszcząco, tworzywo zaczęło kruszyć się, aż się rozleciał.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także