Kolendra - uprawa, właściwości i zastosowanie

Kolendra - uprawa, właściwości i zastosowanie

Skomentuj artykuł

Zastosowanie

Owoce w postaci zmielonej lub całe używane są jako przyprawa do konserwowania mięs i wędlin, marynowania ogórków i grzybów. Są również składnikiem indyjskiej mieszanki curry, tunezyjskiej pasty harissa, meksykańskiej salsy oraz przyprawy do piernika. Gorzkie liście i łodyżki są popularne w kuchni Azji Południowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu oraz Ameryki Południowej i Meksyku. Można dodawać je do sałatek, zup, dań z roślin strączkowych, omletów i jajecznicy, a także do drobiu i ryb. W Indiach świeże liście są składnikiem niektórych ostrych sosów. W kuchni tajskiej wykorzystywany jest również korzeń kolendry w formie tartej, dodawany do past curry.

Kurczak grillowany z kolendrą
Składniki: duża pierś z kurczaka,

marynata: sok i skórka z cytryny, 2 łyżeczki startego imbiru, 4 łyżki posiekanej kolendry, 2-3 łyżki oliwy

Sposób przygotowania:

 z podanych składników sporządzić marynatę, mięso zamoczyć w marynacie i przechowywać w lodówce przez co najmniej godzinę, następnie piersi upiec na grillu

Olejek kolendrowy, ze względu na swoje cenne właściwości, stosowany jest w przemyśle farmaceutycznym, a także kosmetycznym jako dodatek do mydeł i wody kolońskiej.
Napar zalecany w zaburzeniach trawienia: 2-6 g zmiażdżonych owoców zalać 200 ml wrzącej wody, pozostawić pod przykryciem na 10 min (pić po obfitym posiłku).

Anna Jędrzejewska

Źródła: Działkowiec 05/2006,07/2011, Zioła dla zdrowia i urody, Farmakognozja (S. Kohlmünzer 2007)

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: