Kocimiętka - roślina nie tylko dla kota

Kocimiętka - roślina nie tylko dla kota

2 komentarzy

Kocimiętka to znany wabik na naszych czworonożnych, futrzastych przyjaciół. Ze względu na zawartość olejków eterycznych, których zapach jest atrakcyjny dla kota, te zwierzęta wprost za nią przepadają. Jednak kocimiętka odznacza się także walorami, które sprawiają, że z chęcią uprawiamy ją w swoich ogrodach. Roślina jest niezwykle dekoracyjna i bardzo łatwa w pielęgnacji a także wytrzymała.

Fioletowy urok kocimiętki.

Roślina pochodzi z rodziny wargowych. Należy do niej aż 150 gatunków, które w naturalnym środowisku rosną w rejonach Europy i Azji, tam, gdzie panuje klimat umiarkowany. W naszym kraju można spotkać dziko rosnącą kocimiętkę, jednak nie jest ona zbyt efektowna wizualnie. Ogrodnicy podjęli, więc starania by stworzyć odmianę nadającą się do ogrodów, jako roślina ozdobna. Tak powstała kocimiętka Faassena. Obecnie jest uznawana za jedną z najpiękniejszych odmian, które możemy mieć we własnym ogrodzie.

 

 

Przed okresem kwitnienia, roślina wygląda dość niepozornie. Tworzy krzewiaste kępy i ma drobniutkie szarozielone liście. Kiedy przychodzi okres kwitnienia, a dzieje się to już w czerwcu, gałązki obsypują się drobnymi, fioletowymi kwiatami. Ogromne ich ilości sprawiają wrażenie fioletowej łuny, kiedy patrzy się na nie z daleka, zwłaszcza w pochmurne dni. Wygląda to zachwycająco! Roślina dorasta do wysokości 1 metra, ale także rozszerza swoje terytorium na wszelkie niezagospodarowane miejsca na rabacie, pięknie je wypełniając. Wiele osób zachwyca się także jej wspaniałym aromatem, który da się wyczuć zwłaszcza wtedy, kiedy wiatr porusza łodygi kocimiętki. Przez całe lato możemy napawać się widokiem i aromatem tej lawendowej piękności. Z uroków miododajnej rośliny korzystają także owady. Kocimiętka przekwita dopiero w sierpniu, kiedy to wycinamy przekwitłe pędy, jednak dalej wygląda pięknie, aż do pierwszych przymrozków. Później, co prawda pędy są zasuszone, ale także tworzą ciekawy efekt wizualny, obsypane śniegiem i czekające na wiosnę. W tym okresie mogą mieć formę kulistą, którą należy im nadać pod koniec lata, podczas usuwania pędów, które już przekwitły.

 

Kocimiętka

 

Kocimiętka - zdjęcie LidkaB



Kocimiętka

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Belzebub, Tytuł: Ortografia!

    Droga Danusiu. Cztery byki w krótkim tekście. Wstyd!

  2. Dodał: danusia, Tytuł: poradnik ogrodowy

    to super artykul nawet dla poczatkujacych jestem fanka kwiatow posiadam przy domowy ogrodek mam w nim rozne odmiany kwiatow i krzewow to moje chobby ciesze sie ze jest tak wiele informacji na rozne tematy w wolnej chwili bede kozystac z tych artykolow dziekuje i pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Zobacz także