Klon srebrzysty - Acer saccharinum

Klon srebrzysty - Acer saccharinum

Skomentuj artykuł

Wymagania
   

Acer saccharinum preferuje stanowiska słoneczne do półcienistych, gleby świeże, głębokie oraz dostatecznie wilgotne. W takich warunkach potrafi osiągać większe rozmiary i charakteryzuje się wyższą żywotnością. Nie mniej jednak na stanowiskach suchych, także sobie poradzi, choć nie będzie za bardzo rozrośnięty i z pewnością z ograniczoną żywotnością. Wykazuje odporność na mrozy, zanieczyszczenia oraz okresowe susze. Ze względu na łamliwość konarów, należy unikać zbyt odsłoniętych i wietrznych stanowisk.

 

Klon srebrzysty - owoce

 

Klon srebrzysty - owoce

Zastosowanie
   

Klon srebrzysty jest bardzo szybko rosnącym gatunkiem, dość dekoracyjnym, doskonałym do sadzenia w parkach,  zieleni miejskiej oraz w większych ogrodach. Świetnie prezentuje się jako soliter na tle trawnika oraz drzewo alejowe.
   

Ze względu na miękkość i kruchość, drewno klonu srebrzystego nie ma znaczącego znaczenia użytkowego.

Odmiany
   

Z odmian Acer saccharinum warto wymienić:

• ‘Laciniatum Wieri’ – to szczególnie piękna odmiana o postrzępionych liściach, luźnej koronie i zwisających gałęziach. Doskonale prezentuje się jako soliter, na tle trawnika. Doskonała do nasadzeń w parkach, terenach zieleni miejskiej, a nawet w dużych ogrodach.

• ‘Pyramidale’- odmiana stożkowata o szerokiej koronie, osiągająca do 20 m wysokości. Odmiana najczęściej występuje w formie o wielu pniach.

• ‘Lutescens’ bardzo dekoracyjna odmiana, ze względu na żółtawe liście. Na stanowiskach słonecznych zdecydowanie lepiej wybarwiona.

• ‘Borns Graciosa’ odmiana o dużych liściach- do kilkunastu centymetrów długości oraz głęboko klapowanych.

Uwagi
   

Klon srebrzysty może przeżyć około 100 lat.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: