Klon palmowy - Acer palmatum

Klon palmowy - Acer palmatum

Skomentuj artykuł

Odmiany   

Olbrzymie bogactwo odmian klonu palmowego sprawia, że jest w czym wybierać. Odmiany różnią się miedzy sobą kształtem liści, mogą być głęboko powycinane, tworząc wąskie klapy bądź płytko, z szerokimi klapami. Poza tym część odmian charakteryzuje się postrzępionymi liśćmi oraz zróżnicowanymi barwami. Mogą być zielone, purpurowe, a także żółte i pstre.  Poszukując odmiany do swego ogrodu warto sięgać po te sprawdzone, które lepiej aklimatyzują się w naszym klimacie. Możemy nabyć także odmiany karłowate, które sprawdzą się w uprawie pojemnikowej  oraz uprawiane w formie bonsai.

Wybrane odmiany

• ‘Atropurpureum’- odmiana dobrze radząca sobie w naszym klimacie, bardzo znana i powszechnie wykorzystywana przy aranżacji ogrodów. Osiąga do 3 m wysokości oraz charakteryzuje się ciemnoczerwonym zabarwieniem liści. Liście wachlarzykowate, 5- klapowe, głęboko powycinane. Młode rośliny mogą mocno ucierpieć w przypadku mroźnych zim, dlatego warto je okrywać.

• ‘Dissectum’- odmiana w formie dużego krzewu bądź małego drzewka. Osiąga do 2 m wysokości i niewiele mniej szerokości. Charakteryzuje się bardzo malowniczo zwisającymi gałęziami. Zielone liście głęboko powycinane i postrzępione.

• ‘Dissectum Atropurpureum’- odmiana taka jak ‘Dissectum’, charakteryzująca się jednak ciemnopurpurowym ulistnieniem.

• ‘Dissectum Garnet’- odmiana o ciemnoczerwonych liściach.

• ‘Dissectum Nigrum’- odmiana o ciemnobrązowych liściach.

• ‘Orange Dream’- odmiana  osiąga do 2 m wysokości i niewiele mniej szerokości. O jej wyjątkowości świadczą bardzo dekoracyjne pomarańczowe liście.

• ‘Osakazuki’- odmiana o zielonych liściach, o płytko powycinanych klapach, przepięknie przebarwiająca się w okresie jesiennym na karminowoczerwony kolor.
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także