Klon kulisty

Klon kulisty

1 komentarzy

Klon kulisty to powszechnie funkcjonująca nazwa jednej z odmian klonu pospolitego (Acer platanoides) – „Globosum”, charakteryzującej się niemal kulistą, lekko spłaszczoną od góry koroną i słabym wzrostem. Klon ten jest ulubioną odmianą miejskich ogrodników, którzy chętnie sadzą go wzdłuż ulic, chodników, skwerów i alei miejskich. Jest bowiem nie tylko bardzo dekoracyjny, ale też dobrze znosi zanieczyszczenia miejskie i nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jego kulista, gęsta korona, tworzy się samoistnie, dlatego drzewo praktycznie nie potrzebuje formowania i przycinania. Korona nie jest też zbytnio rozbudowana, gdyż zwykle osiąga szerokość ok. 3 m. i jedynie w wyjątkowo sprzyjających warunkach może dorastać do ok. 6 m. (żyzne, stosunkowo wilgotne gleby i półcieniste stanowiska).

Klon kulisty dostępny jest przede wszystkim jako drzewo szczepione na wysokich podkładkach, gdyż formę pienną wyprowadza się z niego bardzo trudno. Ze względu na niewielkie rozmiary, znakomicie nadaje się do sadzenia w małych ogrodach, choć wtedy wymaga czasem niewielkiego cięcia korygującego. Charakterystyka ogólna

Liście klonu „Globosum” są dość duże, pięcioklapowe, ciemnozielone i błyszczące (młode mają odcień czerwono-brązowy). Posiadają dość wyraźne unerwienie i długi ogonek, łączący je z gałęzią. Jesienią przebarwiają się na piękne pomarańczowo-żółte kolory i wyglądają niezwykle malowniczo. Późną jesienią opadają, a drzewo przechodzi w stan zimowego spoczynku. W kwietniu, podobnie jak u gatunku, na bezlistnym jeszcze drzewie pojawiają się miododajne, żółto-zielone i niezbyt dekoracyjne kwiaty, zebrane w niewielkie baldachogrona. Pod koniec lata wykształcają się z nich nasiona (orzeszki) z charakterystycznymi, sztywnymi skrzydełkami.

Klon kulisty

Klon kulisty

Klon kulisty

Klon kulisty

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: ktos, Tytuł: fajne

    bardzo fajne drzewko,podoba mi sie

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: