Kleszcze w ogrodzie

Kleszcze w ogrodzie

4 komentarzy

Sposoby na uniknięcie ukąszenia

• Unikanie miejsc ewentualnego bytowania kleszczy (zarośla, liczne zagęszczenie nasadzeń, miejsca zacienione i wilgotne, obrzeża polan, skraj lasu itp.)

• W przypadku grzybobrania bądź pracy w ogrodzie w którym stwierdzono kleszcze, należy odpowiednio się ubrać. Chronimy głowę, zakładajmy bardziej przylegające do ciała ubrania z długim rękawem oraz z długimi nogawkami, wysokie buty. Bluzkę warto włożyć w spodnie, a skarpety nawinąć na nogawki. Ważne jest to, aby okryć jak największą część ciała.

• Zastosowanie tzw. repelentów, a więc środków odstraszających kleszcze. Nie są one w 100% skuteczne, ale zmniejszają ryzyko ukąszenia. Nanosimy je zarówno na ubranie jak i odsłonięte części ciała. Na rynku jest mnóstwo tego typu środków np. firmy Bros czy też Target.

• Jasne ubranie pozwoli łatwiej dostrzec ewentualnego intruza.

• Po przyjściu do domu należy dokładnie oglądnąć swoje ciało. Kleszcze wczepiają się w skórę dopiero po pewnym czasie, kiedy znajdą odpowiednie miejsce. Najczęściej wybierają miejsca charakteryzujące się cieńszą skórą, a więc za uszami, pachwiny, zgięcia stawów, brzuch, ręce, nogi.

• W przypadku posiadania psa i kota , także należy zwracać uwagę na obecność kleszczy, które wczepiają się najczęściej w kark, szyję, głowę oraz łapy. Można nabyć specjalne preparaty na zwalczanie kleszczy u zwierząt np. obrożę nasączoną odpowiednim środkiem odstraszającym kleszcze oraz inne pasożyty.


W przypadku ukąszenia

Jeżeli, mimo zabezpieczeń i tak dojdzie do zakotwiczenia się kleszcza na naszym ciele, wówczas należy go jak najszybciej usunąć. Oczywiście nie smarujemy kleszcza np. tłuszczem, ani nie uskuteczniamy innych dziwnych pomysłów, które mogą podrażnić kleszcza, a w efekcie doprowadzić do zwiększonego wydzielania śliny czy też zwrócenia treści pokarmowych, co spowoduje wtłoczenie do organizmu dużych ilości czynników chorobotwórczych. Kleszcza najlepiej wyciągnąć pęsetą, łapiąc go jak najbliżej skóry i wyciągnąć delikatnie obrotowym ruchem. Przy wyciąganiu należy uważać, aby nie zgnieść kleszcza, gdyż w takiej sytuacji także może dojść do zwrócenia treści pokarmowej do organizmu. Ranę należy zdezynfekować i obserwować przez wiele tygodni. W przypadku pozostania części kleszcza w skórze, należy udać się do lekarza.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

4 komentarzy

  1. Dodał: Anna, Tytuł: Zwalczanie kleszczy

    Do usuwania kleszczy mogę polecić dwa środki 707 Roach & ant killer albo komaron forte, pryskam działkę max 2 ,3 razy w sezonie i nie ma ani kleszczy ani komarów.

  2. Dodał: iwona, Tytuł: kleszcze w ogrodzie

    ja też mam kleszcze w ogrodzie, czy nikt nie zna preparatu na zwalczanie kleszczy ?? Ratunku !!!

  3. Dodał: czesław, Tytuł: kleszcz w ogrodzie

    mam kleszcze w ogrodzie Poszukuję preparatu do oprysku drzew, zarośli trawy bez czekania aż się wbije w ciało. W lecie i upaly po ogrodzie nie będę chodził w czpce, kaloszach i kombinezonie wiedząc ze kleszcz na drzewie na mnie poluje

  4. Dodał: badziewny kleszcz, Tytuł: kleszczuuuuu

    bardzo dobre miałem kleszcza ale przy wyciąganiu rozwalił się i chcieli mi amputować ręke ale nie dali mi jakież leki i mam rączkę

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie