Kiwano

Kiwano

9 komentarzy

Kiwano inaczej zwane w naszym kraju ogórkiem afrykańskim lub ogórkiem kolczastym, w naturalnym środowisku występuje w ciepłych i wilgotnych obszarach położonych w Afryce. Nazwa kiwano wywodzi się z połączenia dwóch wyrazów – kiwi i banan. Mieszanka smaku obu tych owoców przypomina smak dojrzałych ogórków kolczastych.

Kiwano jest pnączem jednorocznym, swoim pokrojem przypominającym popularne ogórki lub melony. Roślina dość szybko rośnie, a jej pędy osiągają długość do kilku metrów. Kwiaty są dość drobne, niepozorne, jasnożółte i nie posiadają walorów dekoracyjnych. Po dwóch tygodniach po przekwitnięciu pojawiają się charakterystyczne kolczaste owoce. W naszych warunkach owoce osiągają wagę od 150 do 250 gram i długość 10-15 centymetrów. W pierwszym etapie wzrostu kiwano mają barwę ciemnozieloną i stopniowo rozjaśniają się, aby w końcowym etapie osiągnąć kolor jasnopomarańczowy. Wnętrze składa się z jasnozielonego lub pomarańczowego miąższu, z dużą ilością drobnych pestek. Do spożycia najlepiej nadają się owoce młode – zielone, posiadają one wówczas dużo soczystego, smacznego miąższu. Dojrzałe, pomarańczowe owoce mają natomiast olbrzymia wartość dekoracyjną. Dobrze się przechowują i w warunkach pokojowych mogą być trzymane przez długie miesiące, zdobiąc wnętrza naszych mieszkań i domów. Ogórki afrykańskie doskonale prezentują się w kompozycjach z dyniami ozdobnymi oraz z zasuszonymi kwiatami w suchych bukietach.

 

 

Uprawa kiwano

Jak każda roślina pochodząca z gorących obszarów afrykańskich, kiwano lubi wysokie temperatury. Stanowisko uprawy powinno być więc ciepłe, wręcz gorące, z dużą ilością światła słonecznego. Pnącze doskonale nadaje się do uprawy w szklarniach, inspektach, tunelach foliowych, jak również w gruncie. Należy jednak pamiętać, że roślina intensywnie rośnie jedynie w temperaturze przekraczającej 20⁰C, w niższych temperaturach wzrost jest znikomy. Jak w przypadku większości roślin jednorocznych, młode okazy pozyskujemy z nasion. Wysiew powinien nastąpić na początku maja do doniczek (najlepiej do tego celu nadają się doniczki torfowe), do gleby torfowej. Nasiona dość wolno kiełkują, ale następnie w odpowiedniej temperaturze raczej szybko rosną. Po 4-6 tygodniach nasze sadzonki powinny mieć już 3 do 5 liści i wówczas wysadzamy je na docelowe miejsce uprawy.

Nasiona kiwano dostępne są w sklepach ogrodniczych.

Podlewanie

Niezwykle szybki i intensywny przyrost masy zielonej sprawia, że roślina potrzebuje dużych ilości wody. Podlewanie szczególnie ważne jest w okresie kwitnięcia i zawiązywania się owoców. Brak dostatecznej wilgotności może spowodować opadanie kwiatów i ograniczone zawiązywanie się owoców.


czytaj dalej...

9 komentarzy

  1. Dodał: Działkowiec, Tytuł: Owocujące kiwano

    U mnie kiwano rośnie bez problemów. Hoduję te owoce co roku już od kilku lat i jestem z nich dumny :)

  2. Dodał: Jerzy, Tytuł: pierwszy raz posadziłem

    zarosło pół namiotu,owoce do 700 gram,z 3 krzaków około20 kg

  3. Dodał: krzychu, Tytuł: kiwano .......

    W tym roku pogoda idealna dla kiwano...owocuje jak szalony...pozdrawiam z lubuskiego

  4. Dodał: pan tadeusz, Tytuł: ile PeStEk

    ja też mam zamiar zasadzić kiwano ciekawe czy wyrośnie a ile pestek wsadzić do doniczki żeby dobrze wyrosło

  5. Dodał: Andrzej, Tytuł: Mniam Mniam

    pyszne :) szybko rośnie niesmaczne

  6. Dodał: Gonia, Tytuł: kolczaste kiwano

    mieszkam na południu Polski,w tym roku mamy upały i nie mam problemów z uprawą kiwano.Posiałam go pierwszy raz i rośnie bardzo ładnie,a nie dbam o niego.Polecam arbuzy, w tym roku urosły mi do rozmiarów jakie sprzedają w sklepie,lubią wilgoć i słońce .Polecam.

  7. Dodał: JAREK, Tytuł: kiwano NIE KWITNIE

    U mnie pod folią rośnie ale nie kwitnie .Mamy koniec lipca ,czy to ma tak być

  8. Dodał: Dominika, Tytuł: :) Kiwano :)

    Dzięki za pomoc ja w tym roku mam zamiar sadzić kiwano.Ciekawe czy mi urośnie.?

  9. Dodał: Barbara, Tytuł: kiwano -poradnik ogrodniczy

    U mnie na działce kiwano rośnie jak szalone owoce mają wagę od 50-60 dag i jest ich bardzo dużo. Gdybym pozwoliła zarosłoby całą działkę

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: