Kiszenie kapusty

Kiszenie kapusty

1 komentarzy

Po pierwszych 2-5 dniach, należy podnieść wieko oraz liście kapusty i nakłuć kiszonkę ostrym, czystym szpikulcem aż do samego dna. Pozwoli to pozbyć się wszelkich gazów i niepożądanych olejków lotnych, które mogłyby doprowadzić do zepsucia smaku kapusty. Po tym zabiegu kapustę można przenieść do ostatecznej beczki, naczynie przykryć czystym płótnem i ustawić w miejscu chłodnym i ciemnym (ok. 8-12°C). Od tej chwili powinniśmy jedynie kontrolować, czy powierzchnia kapusty zawsze pokryta jest sokiem, zapobiegającym rozwojowi bakterii gnilnych.

Kiszenie kapusty

Kiszenie kapusty

Wariacje smakowe

Tak przygotowana kapusta jest podstawową i klasyczną wersją kapusty kiszonej, jednak na etapie układania jej w beczce, można uwzględnić również kilka dodatków smakowych. Do najpopularniejszych należą: poszatkowana marchew, plastry kwaśnych jabłek (np. antonówek) lub czerwonych buraków oraz przyprawy: kminek, nasiona kopru, owoce jałowca, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz. Po ukiszeniu taka wzbogacona kapusta będzie znakomicie nadawała się do wykorzystania w surówkach.

Przykładowe proporcje poszczególnych składników mogą być następujące:

50 kg. kapusty
1-1,5 kg. soli
ok. 5 dkg. nasion (kminku lub kopru)
1-1,5 kg. marchwi
0,5 kg. jabłek

Różne źródła podają jednak nieco inne wartości, dlatego należy wybrać wersję jak najbardziej odpowiadającą naszemu gustowi smakowemu.

Kiszenie kapusty

Kiszenie kapusty

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    Wikipedia
2.    „Przetwory w gospodarstwie domowym” inż. Kazimiera Pyszkowska” W-wa 1992 r.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: ROMAN, Tytuł: KAPUSTA KISZONA

    MAŁO KTO WIE ALE NIE MA LEPSZEGO ŚRODKA BAKTERIOBUJCZEGO I PASOŻYTNIEGO, I NATURALNEGO ZRÓDŁA WITAMINY C

Dodaj swój komentarz

Zobacz także