Kiedy i jak sadzić iglaki?

Kiedy i jak sadzić iglaki?

Skomentuj artykuł

Piękna rabata skomponowana z roślin iglastych lub elegancki, wiecznie zielony żywopłot, to marzenie niemal każdego posiadacza ogrodu. Aby jednak rośliny mogły stworzyć uroczy zakątek lub wspaniały, zielony żywopłot, muszą zostać odpowiednio dobrane i właściwie posadzone, w przeciwnym razie mogą nam przysporzyć jedynie wielu kłopotów.

Dobór roślin

Aby uniknąć problemów, przed zakupem roślin warto rozważyć kilka zasadniczych kwestii. Przede wszystkim musimy zastanowić się, na jaki cel planujemy przeznaczyć zakupione iglaki. Jeśli będą miały stworzyć piękną, różnorodną kompozycję rabatową, wybierzmy gatunki różniące się wzrostem, pokrojem oraz barwą. Jeśli natomiast mają zostać wykorzystane do założenia żywopłotu, poszukajmy odmian charakteryzujących się szybkim wzrostem, niedużymi wymaganiami oraz podatnością na cięcie (np. odmiany żywotnika zachodniego: „Brabant” i „Smaragd”). Przed ich zakupem powinniśmy też sprawdzić, które gatunki dobrze poradzą sobie w warunkach, jakie panują w naszym ogrodzie. Niektóre z iglaków są bowiem dość wrażliwe na niskie temperatury i wymagają stanowisk dostatecznie ciepłych i słonecznych (np. cyprysik Lawsona) inne natomiast dobrze znoszą zimowe warunki i mogą rosnąć nawet w lekkim cieniu (np. cisy). Iglaki mają też różne wymagania w stosunku do odczynu i żyzności podłoża. Część z nich preferuje gleby kwaśne (np. cyprysik tępołuskowy, sosna wejmutka) inne z kolei wolą odczyn zasadowy lub obojętny (np. cis). Niektóre mają też wysokie wymagania w stosunku do żyzności i zasobności podłoża (np. cyprysik Lawsona), natomiast inne nie mają żadnych szczególnych oczekiwań i mogą rosnąć nawet na jałowych i ubogich stanowiskach (np. jałowce).


Wybór sadzonek

Kiedy już zdecydujemy się, jakie rośliny zamierzamy zakupić, powinniśmy wybrać w szkółce odpowiednie sadzonki. Najlepsze są iglaki niezbyt wysokie, które od początku były uprawiane w pojemnikach. Takie rośliny są wprawdzie droższe, od tych świeżo wykopanych lub oferowanych z gołą bryłą korzeniową, ale mają znacznie większą szansę na przyjęcie się w nowym miejscu i mogą być sadzone przez większą część sezonu. Iglaki zakupione z odkrytą bryłą korzeniową lub osłoniętą jedynie materiałem, powinny być posadzone niezwłocznie po zakupie. W szkółce należy też dobrze się im przyjrzeć i zrezygnować z zakupu, jeśli rośliny są zwiędnięte, mają uszkodzone korzenie lub widoczne objawy chorób bądź żerowania szkodników.

Iglaki ogrodowe

Iglaki ogrodowe

Termin sadzenia iglaków

Najlepszym terminem na sadzenie krzewów iglastych jest późne lato (VIII-IX) lub wczesna wiosna (III-IV). Rośliny posadzone późnym latem zdążą się jeszcze przygotować do zimy, a ponieważ kończą już wegetację, są mniej narażone na wysychanie. Z kolei krzewy posadzone wczesną wiosną będą miały większą szansę na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu, przed nastaniem ciepłego i suchego lata.

Sadzanie iglaków

Sadzanie iglaków

Technika sadzenia

Bez względu na to, czy iglaki będą tworzyły kompozycję rabatową czy żywopłot, sadzimy je w podobny sposób. Na wybranym stanowisku wykopujemy szeroki i głęboki otwór (o kilka centymetrów większy, niż bryła korzeniowa). Na jego spodzie umieszczamy warstwę dobrej ziemi ogrodniczej lub kompostowej wymieszanej z torfem (dla roślin preferujących odczyn zasadowy lub obojętny, torf powinien być odkwaszony), po czym układamy na niej bryłę korzeniową. Roślina nie powinna znaleźć się w otworze głębiej niż rosła w szkółce, chyba, że dana odmiana tego właśnie oczekuje. Przytrzymując krzew w stabilnej pozycji, należy mocno go podlać. Kiedy woda nieco opadnie, wolne miejsce należy wypełnić tą samą mieszanką ziemi, która znalazła sie na spodzie otworu. Następnie trzeba lekko ugnieść ziemię wokół krzewu i ponownie go podlać. Dobrym rozwiązaniem jest również wyściółkowanie podłoża (np. korą sosnową), co pozwoli zatrzymać parowanie wody oraz zapobiegnie rozwojowi chwastów. W pierwszym okresie po posadzeniu, krzewy wymagają systematycznego nawadniania oraz cieniowania w wyjątkowo upalne i słoneczne dni.


Odległości między roślinami

Jeśli rośliny mają tworzyć zgrabną kompozycję, powinny być posadzone w różnych odstępach, uwzględniających ich docelową szerokość. Wysokie iglaki należy umieścić z tyłu rabaty, natomiast niższe przesunąć do przodu. Inne zasady obowiązują przy sadzeniu żywopłotu. Iglaki należy wtedy sadzić stosunkowo gęsto w równym rzędzie, pamiętając, że mają stworzyć gęstą zasłonę. Nie można jednak sadzić ich zbyt ciasno, gdyż rozwój krzewów będzie utrudniony, a rośliny mogą zacząć chorować. Tworząc żywopłot przy pomocy najpopularniejszych krzewów iglastych (np. żywotnik zachodni „Brabant” lub „Smaragd”) rośliny sadzi się w odległości ok. 60-70 cm. od siebie. W przypadku mniej popularnych gatunków, warto zapoznać się z indywidualnymi zaleceniami dla danej odmiany, gdyż rośliny mogą mieć inny pokrój oraz inną siłę wzrostu.

Autor: Katarzyna Józefowicz

1.    Źródła: wiedza własna, uzupełniona informacjami z książki „Kwiaty i krzewy ozdobne w ogródku” I. Kiljańska PWRiL W-wa 1990r.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: