Kaskada ogrodowa

Kaskada ogrodowa

Skomentuj artykuł

Pomimo licznych artykułów na temat kaskad ogrodowych wiele osób wciąż zadaje sobie pytanie – czym jest kaskada? Odpowiedź jest prosta. Zgodnie z definicją hydrotechniczną, kaskadą nazywamy rodzaj wodospadu, z którego woda spływa z progu lub po stopniach.

Jednak kaskady ogrodowe są tak różne jak ogrodnicy, którzy je zbudowali. Jedne są krótkie i rwące jak górskie potoki, inne długie, delikatne i wijące się jak spokojne strumienie. Bez względu na typ kaskady ogrodowej musi ona posiadać jeden niezbędny element – różnicę poziomów! W tym miejscu pojawia się najważniejsze a zarazem najtrudniejsze pytanie – czy jesteśmy w stanie wykonać kaskadę z prawdziwego zdarzenia? Jeśli nie dysponujemy ani odpowiednim miejscem ani potrzebnymi materiałami to powinniśmy zrezygnować z tego projektu. Kaskada będzie najbardziej widocznym elementem oczka wodnego, więc jeśli wykonamy ją niedbale popsuje cały efekt.

Tak naprawdę to ogranicza nas jedynie nasza pomysłowość, pracowitość i zasobność portfela, więc do dzieła!

Jak zbudować kaskadę ogrodową?

Kaskada ogrodowa to jeden z elementów oczka wodnego. Doprowadza ona do niego wodę, wprawia ją w ruch i nadaje element naturalności całej kompozycji. Budowa oczka wodnego generalnie ogranicza się do stworzenia zbiornika o nieprzepuszczalnym, odpowiednio wyprofilowanym dnie. Nie musi być ono duże, gdyż w połączeniu z kaskadą pełni przede wszystkim rolę zbiornika, z którego woda jest pompowana z powrotem w górę kaskady.Materiały – z czego zbudować kaskadę ogrodową?

Podstawą każdej udanej kompozycji ogrodowej, jak również kaskady jest to aby jak najlepiej naśladowała przyrodę. Poszczególne elementy muszą współgrać ze sobą. Jeśli zdecydujemy się na kamienną kaskadę ogrodową to warto pamiętać, iż będzie źle wyglądać jeśli zostanie zbudowana z otoczaków! Przecież górskie wodospady to potrzaskane kamienie o ostrych krawędziach. Najlepiej wykorzystywać jest duże i płaskie kamienne płyty, jeśli ich nie posiadamy będziemy musieli je ułożyć z mniejszych kawałków kamieni. W przypadku drewnianej kaskady ogrodowej, najlepiej jest wykorzystać wydrążone konary drzew. Wygląda to bardzo naturalnie jednak takie rozwiązanie nie jest trwałe z uwagi na butwienie drewna pod wpływem wody.

Kaskada ogrodowa

Kaskada ogrodowa

Gotowa kaskada do samodzielnego montażu

Dla osób, które nie mają ani chęci ani pomysłu na budowę kaskady ogrodowej dostępne są gotowe produkty oferowane przez wiele firm. Są to najczęściej plastikowe konstrukcje do samodzielnego złożenia. Poszczególne elementy mimo że wykonane są z plastiku lub żywicy epoksydowej, to z dużą dokładnością imitują naturalny kamień. Wystarczy je połączyć i zamontować na wcześniej usypanym wzniesieniu. Dodatkowymi elementami dopełniającymi kompozycję są gotowe strumienie oraz oczka wodne do wkopania. Niestety cena takiego zestawu rzadko kiedy jest niższa niż 2000 zł.

Kaskada ogrodowa

Kaskada ogrodowa

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie