Kaskada ogrodowa

Kaskada ogrodowa

Skomentuj artykuł

Jednak aby kaskada wyglądała efektownie i naturalnie woda nie może jedynie spływać po kamieniach, powinniśmy zadbać także o to aby zbierała się w niewielkich zagłębieniach na każdym ze stopni kaskady. Każde zagłębienie będzie tworzyło odrębne małe oczko wodne na różnych wysokościach. Rolę zagłębień mogą pełnić kamienne misy lub donice. Jednym z elementów kaskady może być kamienna ściana po której delikatnie będzie spływać woda. Takie rozwiązanie możliwe będzie jedynie w przypadku dużej różnicy poziomów.


Zamknięty obieg wody

Budując kaskadę ogrodową musimy pamiętać o tym aby doprowadzić wodę na szczyt konstrukcji i odprowadzić jej nadmiar z oczka wodnego. W tym celu należy stworzyć zamknięty obieg wody. Będzie ona krążyć od szczytu, w dół poprzez poszczególne poziomy, kończąc swój bieg w zbiorniku. Stamtąd będzie pompowana z powrotem na sam szczyt. Najlepiej sprawdzi się pompa głębinowa umieszczona w najniższym miejscu oczka wodnego. Woda będzie pompowana wężem ogrodniczym lub plastikową rurą. Cała instalacja musi być wykonana z materiałów odpornych na działanie niskiej temperatury, a jej poszczególne elementy muszą być ukryte wewnątrz lub z boku konstrukcji.

Kaskada ogrodowa

Kaskada ogrodowa

Rośliny

Najważniejsze jest aby kaskada współgrała z otoczeniem – naszym ogrodem. Dokonamy tego sadząc w jej okolicy odpowiednie rośliny. Doskonale sprawdzą się wszystkie rośliny stanowisk podmokłych i tolerujące dużą wilgotność – np. bergenia sercowata (Bergenia cordifolia), funkie (Hosta), knieć błotna (Caltha palustris), kosaćce (Iris), liliowce ogrodowe (Hemerocalis sp.), niezapominajka błotna (Myosotis palustris), tawułki (Astilbe sp.) oraz tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia), a także niewielkie i pięknie kwitnące pierwiosnki (Primula sp.).

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie