Kapary zestawienie praktycznych informacji

Kapary zestawienie praktycznych informacji

Skomentuj artykuł

Kapary najczęściej kojarzone są produktem stosowanym w kuchni śródziemnomorskiej. W sklepach można kupić kiszone bądź konserwowane w soli niedojrzałe pączki kwiatów jednej z odmian, kaparów ciernistych. Jadalne są także młode pędy oraz ugotowane owoce rośliny.

Charakterystyka rośliny

Botanicy wyróżnili 250 gatunków kaparów rosnących w strefie tropikalnej. Dwa gatunki można zaś spotkać na naszym kontynencie. Kapary są drzewami, krzewami bądź pnączami z rodziny kapustowatych. Ich kwiaty kwitną tylko przez jeden dzień, z rana zakwitając i po południu więdnąc. Mają one kolor biały, kremowy lub beżowy. Charakteryzują się wyczuwalnym aromatem i dość sporą wielkością i długimi szypułkami. Owoce kaparów mają podłużny kształt. Sama roślina osiąga do 1 m wysokości i może dożyć 30 lat.

Wymagania

Roślina najlepiej czuje się w klimacie ciepłym, jednakże poza tym nie ma zbyt dużych wymagań. Uprawę założyć można zarówno z nasion, jak i z sadzonek. Dobrze rozwija się nawet w uboższych glebach, posiadających niewiele składników odżywczych i sporo soli. Z tego względu uprawa kaparów jest dość łatwa i opłacalna. Na dużą skalę uprawia się je w takich krajach jak Grecja, Włochy, Hiszpania, Portugalia, ale też Maroko, Algieria, Egipt czy USA. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych roślin, gdyż ich korzenie potrzebują sporo miejsca w glebie zarówno wszerz, jak i w głąb.

Zbiór i zastosowanie pączków kaparów ciernistych

Kapary cierniste to odmiana rośliny, której pączki są cennym dodatkiem kulinarnym. Zbiera się je we wczesnym godzinach rannych, pamiętając o tym, że im mniejszy pączek, tym lepszy ma smak. Zebrane części marynuje się w occie, soli, oleju czy winie. Spożyć można też marynowane owoce, w postaci surowej zaś młode liście. Z korzenia rośliny robi się sól, także używaną w kuchni.

Kapary

Kapary

Smak kaparów przypomina musztardę z pieprzem. To wspaniały dodatek do dań, które potrzebują nieco wyrazistości, takich jak dania z jajkiem, rukolą, oliwkami, sosy, dania mięsne czy rybne. Kaparów w posiłkach raczej nie podgrzewamy, a przynajmniej nie do wysokiej temperatury, ponieważ obniża to ich walory smakowe.

Kapary

Kapary

Właściwości zdrowotne

Kapary zawierają przede wszystkim ogromne ilości flawonoidów, przez co działają przeciwzapalnie. Ponadto mają w sobie niewielką ilość witamin takich jak A, C, D, E i witamin z grupy B. Ich spożywanie dobrze wypływa na trawienie i pobudza apetyt, a także wspomaga pracę wątroby i jelit oraz zapobiega artretyzmowi. Kapary uznaje się także za silny afrodyzjak, mający korzystny wpływ na potencję.

Kapary

Kapary

Jeżeli w kuchni lubimy wyraziste i pikantne smaki, to kapary z pewnością przypadną nam do gustu. Są łatwo dostępne praktycznie w każdym supermarkecie, więc warto spróbować tego egzotycznego przysmaku.

„Polskie kapary”

Przekąskę bardzo przypominającą w smaku prawdziwe kapary można także przygotować samodzielnie z zielonych owoców nasturcji. Przepis na „polskie kapary” nie jest skomplikowany. Pierwszym krokiem jest wrzucenie owoców nasturcji do wrzącej osolonej wody. Gotujemy je 5 minut. Następnie przygotowujemy zalewę składającą się z połowy szklanki octu, dwóch szklanek wody, połowy szklanki cukru i dwóch łyżeczek soli. Do zalewy dodajemy także przyprawy, takie jak pieprz, ziele angielskie czy goździki, a następnie gotujemy do momentu rozpuszczenia się cukru. Owoce nasturcji wkładamy do niewielkich słoiczków i zalewamy. Na koniec słoiki trzeba pasteryzować przez ok. 15 minut. Warto przygotować ten niecodzienny przysmak, który z powodzeniem zastąpi prawdziwe kapary.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie