Kamienie dekoracyjne

Kamienie dekoracyjne

1 komentarzy

Bez wątpienia estetyka to jedno z podstawowych kryteriów branych pod uwagę przy aranżacji ogrodu. Obok roślin,  duże znaczenie mają także towarzyszące im dekoracje. Celem dekoracji jest podkreślenie piękna roślin, a także pomoc w nadaniu miejscu odpowiedniego klimatu. Kamienie dekoracyjne doskonale wpisują się w powyższe założenia i są podstawowym elementem dekoracyjnym wykorzystywanym w ogrodzie.


Ogród to przede wszystkim rośliny, to one stanowią podstawowy element aranżacyjny, a pozostałe elementy (mała architektura, dekoracje itp.) to jedynie dodatek, bardzo istotny, ale tylko dodatek. Umiejętne wzbogacenie ogrodu w takie akcenty sprawi, że ogród stanie się miejscem wyjątkowym nie tylko dla nas, ale także dla gości.

Kamienie dekoracyjne, ze względu na swoją trwałość, zróżnicowanie, barwę, ponadczasowość oraz dekoracyjność, są często wykorzystywane jako materiał budulcowy oraz jako pojedyncze elementy dekoracyjne. 

Obok kamieni naturalnych, mamy możliwość skorzystania z oferty kamieni „sztucznych”, tańszych, w dużym stopniu stanowiących dość wierną imitację swych naturalnych odpowiedników, ale tylko imitację.

Kamienie dekoracyjne
Kamienie dekoracyjne

Dlaczego kamień ?

Trwałość, estetyka i oryginalność, to  jedne z podstawowych zalet kamieni dekoracyjnych. W przypadku zastosowania najbardziej trwałych kamieni takich jak np. granit, mamy pewność, że posłużą nam przez lata, tym bardziej, że trwałość granitu szacuje się na około kilkaset lat. Kamienie dekoracyjne bardzo często stanowią ważny element ogrodów. Oryginalność i ponadczasowość naturalnych kamieni dekoracyjnych sprawia, że warto po nie sięgać. Możliwość nabycia kamienia dekoracyjnego w formie m.in. łupanej, ciętej, polerowanej, porowatej, jednolitej, w formie płytek bądź większych okładzin ściennych, dodatkowo o zróżnicowanych barwach, sprawia że chętnych nie brakuje, a możliwości zastosowania budulca, są wręcz nieograniczone.

Czy wiesz że…

Kamień naturalny to nic innego jak skały pochodzenia organicznego np. magmowe, z których wywodzi się granit, metamorficzne- marmur czy też osadowe- piaskowiec.


Wybrane rodzaje kamieni dekoracyjnych

W sprzedaży nie brakuje kamieni dekoracyjnych, zarówno rodzimych jak i tych importowanych. Dla zachowania spójności z otaczającym krajobrazem, warto skorzystać z kamieni powszechnie występujących w otaczającym nas krajobrazie.

Dostępne w sprzedaży kamienie różnią się m.in., twardością, fakturą, barwą, nasiąkliwością, mrozoodpornością. Trwałość to ważne, ale nie jedyne kryterium brane pod uwagę przy zakupie kamienia dekoracyjnego. Drogie granity, przegrywają m.in. z tańszym piaskowcem. Piaskowiec charakteryzuje się niższą trwałością, wyższą nasiąkliwością, ale przy cyklicznej impregnacji, wykazuje zadowalającą trwałość.

Wybrane rodzaje kamienia dekoracyjnego


Nazwa kamienia
Opis
Granit

Należący do najbardziej pożądanych kamieni dekoracyjnych granit, występuje w dużej liczbie odmian. Można spotkać go w odcieniach szarości, brązu, a nawet różu. Charakteryzuje się trwałością, estetyką i ponadczasowością. Jego ceny sięgają nawet kilku tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Bazalt

Jeden z najtwardszych kamieni, doskonale sprawdzający się jako materiał budowlany oraz kruszywo stosowane przy budowie nawierzchni.

Kwarcyt

Zaliczany do skał metamorficznych, także charakteryzuje się twardością, spora trwałością i można go wykorzystać przy budowie ogrodzeń, a także oczek wodnych. Możemy go nabyć w odcieniach m.in. szarości, żółci, czerwieni, a także brązu.

Marmur

Bardzo ceniony kamień, trwały choć bardziej nasiąkliwy. Występuje w licznych barwach i odcieniach.

Porfir

Kamień o zróżnicowanym zastosowaniu, dekoracyjny, polecany do budowy nawierzchni.

Sjenit

Kamień bardzo twardy o niewielkiej nasiąkliwości, dlatego też bardzo ceniony w drogownictwie.  

Piaskowiec

Bardzo często występuje w odcieniach czerwieni, brązu oraz żółci. Jeden z tańszych kamieni dekoracyjnych, powszechnie wykorzystywanych przy dekoracji ogrodu. Ze względu na nasiąkliwość oraz porowatość, podatny na wietrzenie pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych.

Gnejs

Kamień o zmiennej kolorystyce. Występuje m.in. w odcieniach szarości, żółci i czerwieni.

Serpentynit

Charakteryzuje się twardością oraz niską ścieralnością.

Kamień polny (otoczaki)

Bardzo dekoracyjny kamień, powszechny w naszym krajobrazie. Jeden z najczęściej wykorzystywanych kamieni przy aranżacji ogrodów.

Gdzie stosować kamień dekoracyjny- wybrane przykłady aranżacji ogrodu z wykorzystaniem kamienia

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: stokrotka, Tytuł: płytki technorattanowe

    Polecam płyty chodnikowe z technorattanu. Są łatwe w montażu, w zestawie są specjalne widelce do wbicia w podłoże. Materiał jest odporny na warunki atmosferyczne, nie zagraża mu ani mróz ani słońce. Z pewnością ozdobią każdy ogród. Polecam:)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: