Kalmia szerokolistna i wąskolistna

Kalmia szerokolistna i wąskolistna

Skomentuj artykuł

Rośliny wrzosowate kojarzą się zwykle z popularnymi wrzosami, chociaż rodzaj jest znacznie bardziej zróżnicowany i liczy sobie ponad 120 rodzin skupiających ok. 4 tyś. gatunków. Wśród nich znajduje się między innymi bardzo piękna, chociaż mało jeszcze u nas popularna kalmia (Kalmia). Rodzina skupia zaledwie 8 gatunków, z których trzy uprawiane są na terenie naszego kraju, jako rośliny ozdobne.

Charakterystyka wyglądu

Kalmie to bliskie krewne różaneczników, dlatego mają podobne do nich wymagania uprawowe. Spotykane u nas gatunki są w pełni mrozoodporne i dobrze znoszą trudne, zimowe warunki. W zależności od gatunku, dorastają do wys. od 0,6 do ok. 3 m. oraz posiadają sztywne i wyprostowane lub zielone i lekko przewieszające się pędy, na których tworzą zielone, skórzaste, większe lub mniejsze liście, często do złudzenia przypominające liście różaneczników. Kwiaty większości kalmii są stosunkowo duże (choć mniejsze iż u różaneczników), ale występują w dość ograniczonej palecie barw (białe, różowe, czerwone i bordowe oraz dwubarwne).

Gatunki uprawiane w Polsce

Wśród gatunków uprawianych w Polsce znajdują się:

Kalmia szerokolistna (Kalmia latifolia) –Piękny, wolnorosnący krzew, osiągający na ogół rozmiary ok.1,5-2 m., (w swojej ojczyźnie dorasta nawet do 9 m.) Jego pokrój, liście oraz pędy do złudzenia przypominają krzewy różaneczników, jednak tylko wtedy, kiedy roślina nie kwitnie. Kalmia tego gatunku posiada nieduże, miseczkowate, białe lub różowe kwiaty, zebrane w szczytowe baldachogrona. Pojedynczy kwiat złożony jest z kilku zrośniętych płatków korony o zaostrzonych wierzchołkach oraz długich pręcików, których główki mają ciemnoróżowy kolor, pięknie kontrastujący z jasnoróżowym lub białym wnętrzem kielicha. Zewnętrzna część korony jest lekko bruzdowana i pokryta lepką substancją. Kwiaty nie są wprawdzie duże, ale pojawią sie na roślinie w ogromnej ilości i to w okresie (V-VI), kiedy kwitnienie różaneczników dobiega już końca. Kalmia szerokolistna ma podobne wymagania, jak dobrze nam znane różaneczniki. Oczekuje podłoża żyznego, próchniczego i dość wilgotnego, o dużej zawartości kwaśnego torfu. Do bujnego kwitnienia wymaga jednak nieco jaśniejszych stanowisk niż różaneczniki, dlatego najlepiej czuje się w lekkim półcieniu. Ze względu na płytki i delikatny system korzeniowy, nie toleruje też przesuszania. Kalmia szerokolistna jest dość odporna na niskie temperatury, ale znosi je nieco gorzej od dwóch pozostałych gatunków. W przeciwieństwie do nich, posiada natomiast dużą liczbę interesujących odmian. Wśród nich można wymienić np.: „Minuet” (piękne, dwubarwne kwiaty: wewnątrz jasnoróżowe z szerokim, bordowym pasem, odmiana karłowa, dorastająca do ok. 0,7 m.), „Olympic Fire” (w pąkach kwiaty ciemnoróżowe, po rozwinięciu białe, przebarwiające się z czasem na jasnoróżowo, wys. 1-1,5 m.), „Raspberry Glow” (podobna do poprzedniej, ale o bardziej różowych kwiatach), „Carousel” (kwiaty dwubarwne, wewnątrz białe z szeroką, bordową obwódką, dorasta do ok. 1-2 m. wys.), „Kaleidoskop” (o kwiatach niemal bordowych z niewielkim, białym obrzeżem, dorasta do ok. 1 m. wys.), „Peppermint” (kwiaty białe z mocnymi, różowymi smugami wewnątrz korony, dorasta do ok. 1m.).

Kalmia

Kalmia

Kalmia

Kalmia

Kalmia wąskolistna (Kalmia angustifolia) – to niewielka krzewinka, której pokrój zbliżony jest bardziej do wrzosu niż różanecznika. Rośnie wolno, osiągając zaledwie 0,7-1 m. wysokości. Jej pędy są zielone, wzniesione i stosunkowo cienkie, a liście mniejsze i dość wąskie. Kwiaty posiadają wprawdzie budowę podobną do kalmii szerokolistnej, ale zwykle występują w kolorze ciemnoróżowym i nie tworzą baldachowatych kwiatostanów, a zebrane są w gęste grona wokół szczytowej części pędów. Pojawiają się dość późno, bo pod k. VI. Wymagania tego gatunku są podobne, jak poprzedniego, jednak roślina lepiej znosi chwilowe przesuszenie podłoża i niskie temperatury. Obecnie posiada głównie jedną odmianę ozdobną „Rubra”, o szerszych liściach niż u gatunku i ciemniejszych, prawie czerwonych kwiatach.

Kalmia

Kalmia

Kalmia

Kalmia

Kalmia wielokwiatowa (Kalmia polifolia) – to jedna z najmniejszych i najrzadziej uprawianych kalmii. Dorasta do zaledwie ok. 30-60 cm. i tworzy luźne krzewinki. Jej wiotkie pędy mają tendencję do pokładania się. Skórzaste, błyszczące z wierzchu i matowe od spodu liście są małe i mają wywinięte brzegi. Różowe kwiaty, zebrane w luźne, szczytowe grona, są niewielkie i bardziej rozłożone niż u poprzednich gatunków. Roślina zakwita stosunkowo wcześnie (V) i nie posiada zbyt wielu kwiatostanów. Nie jest szczególnie ozdobna i oczekuje dość szczególnych warunków uprawy (wilgotnych, torfowych gleb oraz słonecznego stanowiska), dlatego w ogrodach uprawia się ją wyjątkowo rzadko. Mróz znosi jednak lepiej, niż poprzednie kalmie.

Kalmia

Kalmia

Rozmnażanie

Rozmnażanie kalmii w warunkach amatorskich to zadanie dość trudne. Zwykle nowe rośliny uzyskuje sie przez sadzonkowanie zielonych pędów pobranych z młodych egzemplarzy lub przez robienie odkładów na starszych krzewach. Gatunki można też rozmnażać za pomocą siewu odpowiednio przygotowanych nasion, ale wtedy zakwitną dopiero po kilku latach (7-8). Na szerszą skalę rośliny te rozmnaża się najczęściej metodą „In-vitro”.

Choroby i szkodniki

Kalmie chorują dość rzadko, jednak nie są całkiem wolne od zagrożeń. Najczęściej przyczyną kłopotów bywają choroby grzybowe (np. plamistość liści, fytoftoroza, mączniaki, szara pleśń) lub szkodniki (np. opuchlaki, mączliki).

Kalmia

Kalmia

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    „Działkowiec” 06/07 „Kalmie, kuzynki różaneczników” str.26/27 mgr P. Banaszczak
2.    Tabaza
3.    Związek Działkowców Polskich

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: