Kalina

Kalina

2 komentarzy

Rodzaj Viburnum obejmuje liczne gatunki, przede wszystkim krzewów oraz niewielkich drzew, które ze względu na dekoracyjne kwiaty, pokrój oraz liście powinny być częściej  sadzone w ogrodach. Wiele kalin ozdobnych zachwyca pięknym zapachem kwiatów, a jesienią także ładnymi przebarwieniami liści. Współcześnie są raczej niedocenione, a szkoda, bo rodzaj obejmuje ponad 100 gatunków i liczne odmiany, z których znaczna część może być uprawiana w naszym klimacie. W Polsce, w stanie dzikim występują dwa gatunki kaliny- kalina koralowa (Viburnum opulus) oraz kalina hordowina (Viburnum lantana).

Wymagania klimatyczno- glebowe

Zależnie od gatunku, wymagania klimatyczno- glebowe są zmienne, aczkolwiek nie można uznać tych roślin za szczególnie wymagające pod względem stanowiska czy też podłoża. Potrzeby kaliny na tej płaszczyźnie możemy uznać za przeciętne. Oczywiście gatunki zimozielone, należy uprawiać w takim miejscu, aby nie były narażone na mroźne i wysuszające wiatry w okresie zimy. Poza tym najlepiej jak będą rosły na stanowisku lekko zacienionym. Większość gatunków doskonale rośnie na stanowiskach zarówno nasłonecznionych jak i półcienistych o dość wilgotnym podłożu. Kaliny preferują świeże, żyzne,  próchnicze oraz dość wilgotne gleby. Na suchych oraz słonecznych stanowiskach, doskonale sobie radzi kalina hordowina (Viburnum lantana).


Pielęgnacja

Uprawa kaliny nie jest pracochłonna, dlatego też więcej czasu można przeznaczyć na jej podziwianie niż pielęgnację. W przypadku złego stanowiska, nieodpowiedniego podłoża, może chorować i być atakowana przez szkodniki (zwłaszcza gatunki i odmiany o cienkich liściach np. kalina koralowa). Dlatego należy częściej monitorować roślinę, tak aby w porę móc odpowiednio zareagować. Jeżeli kalina rośnie na nieodpowiednim stanowisku, zbyt jałowym i suchym, strukturę podłoża można poprawić, stosując dobrze rozłożony kompost. Nie tylko dostarczy on niezbędnych składników odżywczych, ale także poprawi strukturę podłoża, które stanie się bardziej gruzełkowate, żyzne, próchnicze i chłonne. W celu ograniczenia parowania wody z podłoża, warto kalinę ściółkować, wybranym przez siebie materiałem. W przypadku przedłużającej się suszy i zaistnienia konieczności podlewania, zwłaszcza nowo posadzonych roślin, warto pamiętać, że podlewanie ma wówczas sens, jeżeli  nawodnimy podłoże na znaczną głębokość, tak aby woda dotarła do bryły korzeniowej. Częste podlewanie, małą ilością wody jest nieefektywne i bezcelowe. Lepiej rzadziej, a obficiej. Kalina nie wymaga cięcia, a jeżeli już tniemy to tylko w razie potrzeby, usuwając np. przemarznięte pędy bądź w celu prześwietlenia czy też odmłodzenia rośliny. Viburnum możemy rozmnożyć poprzez nasiona, sadzonki zielne, a także szczepienie. W przypadku wiosennego wysiewu nasion, niezbędna jest stratyfikacja. Poza tym cechy uzyskanej rośliny będą zmienne. Gatunki i odmiany wrażliwe na mróz warto okryć na zimę, zwłaszcza młode okazy.

Kalina - kwiaty
Kalina - kwiaty

Wybrane gatunki rodzaju Viburnum uprawiane w ogrodach

Kalina koralowa (Viburnum opulus)

Rodzimy gatunek kaliny, osiągający do około 4 m wysokości, charakteryzujący się białymi kwiatami, zebranymi w płaskie podbaldachy oraz czerwonymi owocami. W ogrodach najczęściej  sadzi się odmianę ‘Roseum’, o białych kwiatach, zebranych w okazałe i kuliste kwiatostany, ukazujące się pod koniec maja i w czerwcu. Kalina koralowa najlepiej rośnie na podłożu żyznym, świeżym i dostatecznie wilgotnym. Inne ciekawe odmiany kaliny koralowej to m.in. karłowata odmiana ‘Nanum’ o gęstym pokroju, osiągająca około 50 cm wysokości, doskonale nadająca się na roślinę okrywową oraz ‘Aureum’ o złocistożółtych liściach.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Edward, Tytuł: Kwas Pruski

    Czy nalewka alkocholowa z owocow Kaliny moze wytwarzac kwas Pruski i jaka jest jego szkodliwosc na zdrowie? Walory zdrowotne owocow Kaliny?

  2. Dodał: kate, Tytuł: jakie choroby

    prosze konretnie pisać jakie a nie tylko grzeybowe

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: