Kalina

Kalina

2 komentarzy

Właściwości lecznicze

Biorąc pod uwagę właściwości lecznicze kaliny, należy zauważyć, że już od starożytności była ona znana i wykorzystywana jako roślina lecznicza. W Polsce najbardziej popularną kaliną na tej płaszczyźnie jest rodzima kalina koralowa.  Jako surowiec leczniczy wykorzystuje się przede wszystkim korę, a rzadziej owoce. Z kory sporządza się odwary oraz ekstrakty, które wykorzystuje się przy dolegliwościach kobiecych m.in. przy bolesnym miesiączkowaniu. Wykazują właściwości rozkurczowe oraz przeciwkrwotoczne.

Owoce wykazują właściwości trujące. Zaszkodzić może spożycie większej ilości owoców. Szczególnie należy uważać na dzieci, które są bardziej wrażliwe na działanie niebezpiecznych dla człowieka substancji. Owoce kaliny koralowej zawierają m.in. witaminę C, kwasy organiczne, pektyny, karoten, cukry. W lecznictwie stosowane przy problemach zdrowotnych, związanych z pracą serca, działają uspokajająco oraz moczopędnie.


Uwaga na szkodniki i choroby

Kaliny o delikatniejszych liściach (np. Viburnum opulus), bardzo często atakowane są przez szkodniki, które poza wpłynięciem na obniżenie wartości dekoracyjnej rośliny, w niektórych przypadkach mogą doprowadzić nawet do jej całkowitego obumarcia.
Szarynka kalinówka (Galerucella viburni)

Najgroźniejszy szkodnik jaki może zagrozić kalinie. Należący do rodziny stonkowatych chrząszcz w fazie larwalnej (żółtawe gąsienice) oraz dorosłej żeruje na liściach kaliny, doprowadzając nawet do pełnego wygryzienia blaszki liściowej, i pozostawienie tylko nerwów liścia. Przy takiej intensywności uszkodzeń, liście szybko zasychają. Szkodnik zaczyna żerowanie w fazie larwalnej około maja, następnie larwy spadają i zagrzebują się w ziemi, gdzie się przepoczwarzają. W lipcu pojawiają się brązowawe chrząszcze, które kontynuują żerowanie na liściach. Jesienią szarynka kalinówka składa jaja na pędach i w takiej postaci zimują one do wiosny.

W przypadku pojawienia się szkodnika należy natychmiast usuwać zaatakowane liście i zastosować odpowiedni środek ochrony roślin. Jesienią w fazie bezlistnej, łatwo zauważyć jaja szarynki. Jeżeli je zaobserwujemy,  porażone pędy najlepiej wyciąć i spalić.
Bardzo często pojawiają się także mszyce (buraczana i kalinowa), które powodują deformacje liści. Szkodniki należy na bieżąco eliminować. W przypadku zmasowanego ataku, warto zastosować środek owadobójczy.

Poza szkodnikami należy uważać także na choroby, głównie grzybowe, objawiające się zróżnicowanymi plamami na liściach. W razie wystąpienia takich zmian, należy zastosować środek grzybobójczy.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Edward, Tytuł: Kwas Pruski

    Czy nalewka alkocholowa z owocow Kaliny moze wytwarzac kwas Pruski i jaka jest jego szkodliwosc na zdrowie? Walory zdrowotne owocow Kaliny?

  2. Dodał: kate, Tytuł: jakie choroby

    prosze konretnie pisać jakie a nie tylko grzeybowe

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: