Kalina

Kalina

2 komentarzy

Kalina hordowina (Viburnum lantana)

Gatunek osiągający do około 3 m wysokości, charakteryzujący się białymi kwiatami, zebranymi w płaskie kwiatostany (kwitnie w maju) oraz dekoracyjnymi owocami, w barwie czerwonej, a po dojrzeniu czarnej. Ma niewielkie wymagania i radzi sobie także na słonecznych, suchych i kamienistych stanowiskach. Jedną z ciekawszych odmian kaliny hordowina jest ‘Aureovariegata’, charakteryzująca się zielonymi liśćmi z żółtymi plamami.

Kalina sztywnolistna (Viburnum rhytidophyllum)

Zimozielony krzew, osiągający do około 3 m wysokości oraz  podobną     szerokość.     Charakteryzuje się grubymi liśćmi, dochodzącymi nawet do 20     cm długości. Z wierzchu     ciemnozielone i pomarszczone, a od spodu     jaśniejsze, pokryte     wełniastym     kutnerem. Kremowobiałe kwiaty,    ukazują się     pod koniec maja  i     w czerwcu. Zebrane są w gęste i duże, baldachowate     kwiatostany. Po przekwitnięciu, ukazują się czerwone owoce, które po     dojrzeniu czarnieją. Pochodzący z Chin krzew, preferuje stanowiska     półcieniste, osłonięte od     wiatru oraz żyzne i wilgotne gleby.  Podczas     srogich zim przemarza, dlatego     należy go sadzić w naprawdę zacisznych     miejscach.

Kalina - kwiaty
Kalina - kwiaty

Kalina koreańska (Viburnum carlesii)

Piękny gatunek kaliny, osiągający około 1,5 m wysokości. Jej największą dekoracją są kuliste kwiatostany, ukazujące się wraz z rozwojem liści w kwietniu i maju. Nie dość, że są bardzo dekoracyjne, to jeszcze silnie i przyjemnie pachną. Ze względu na zapach, warto posadzić ją w okolicy kącika wypoczynkowego. Kalina koreańska jest dość odporna na mrozy.

Kalina japońska (Viburnum plicatum)

Krzew w stanie dzikim występuje w Chinach i Japonii, ale świetnie sobie radzi także w Polsce. Niestety nie jest w pełni odporny na mrozy, dlatego należy go sadzić w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatru. Ten gatunek jest wyjątkowy ze względu na horyzontalne ułożenie gałęzi i piramidalny pokrój. Dekoracyjne są także liście z wyraźnie zaznaczonymi nerwami ( jesienią przebarwiają się na barwę purpurowo- czerwoną) oraz białe kwiaty, zebrane w płaskie kwiatostany. Krzew kwitnie od końca maja do lipca. W sprzedaży można nabyć liczne odmiany, obecnie bardzo popularnej kaliny japońskiej m.in. ‘Rotundifolia’, ‘Cascade’, ‘Grandiflorum’, ‘Pink Beauty’, ‘Rowallane’

Kalina Burkwooda (Viburnum x burkwoodii)

Osiągający do 2 m wysokości mieszaniec wart jest uwagi, ze względu na pachnące kwiaty, zebrane w kuliste baldachogrona. Kwitnienie przypada na maj.  Krzew wykazuje podatność na przemarzanie.

Kalina wonna (Viburnum fragrans)

Osiąga do około 2 m wysokości i jest polecana ze względu na wczesne kwitnienie (marzec- kwiecień) oraz bardzo przyjemnie pachnące kwiaty, zebrane w luźne wiechy. Kalina wonna może przemarzać, dlatego należy ją sadzić w zacisznych i zabezpieczonych przed wiatrem stanowiskach.
 

Kalina - owoce
Kalina - owoce

Zastosowanie

Kaliny doskonale prezentują się zarówno w małych jak i większych ogrodach. Wybrane gatunki można uprawiać także  w pojemnikach ( V. tinus). Ze względu na liczne walory dekoracyjne ( pokrój, liście, kwiaty, owoce) kaliny są bardzo konkurencyjne i warte promowania. Biorąc pod uwagę kwitnienie, to przy kilku gatunkach rodzaju, można uzyskać ciągłość kwitnienia od marca aż do lipca. Wybrane gatunki będą świetnie prezentować się jako solitery, inne znów w grupie, a jeszcze inne  mogą stanowić odpowiednie tło np. dla bylin.

Kalina - owoce
Kalina - owoce
czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Edward, Tytuł: Kwas Pruski

    Czy nalewka alkocholowa z owocow Kaliny moze wytwarzac kwas Pruski i jaka jest jego szkodliwosc na zdrowie? Walory zdrowotne owocow Kaliny?

  2. Dodał: kate, Tytuł: jakie choroby

    prosze konretnie pisać jakie a nie tylko grzeybowe

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: