Jeżówka - uprawa, odmiany i właściwości

Jeżówka - uprawa, odmiany i właściwości

Skomentuj artykuł

Jeżeli chodzi o nawożenie to orientacyjne dawki nawożenia mineralnego w kg/ha czystego składnika wynoszą: N 60-80, P2O5 40-60, K2O 80-100. Nawożenie azotem odbywa się dwufazowo – pierwszy raz przed siewem, drugi raz pogłównie.  Nawozy fosforowe i potasowe można stosować albo jesienią pod orkę zimową albo wiosenną pod uprawki przedsiewne. Szczególnie ważne jest nawożenie azotem, ponieważ brak tego składnika w glebie powoduje natychmiastowe zahamowanie wzrostu roślin. W następnych latach uprawy nawożenie azotowe należy przeprowadzać tak jak wcześniej dwufazowo, natomiast nawożenie fosforowo-potasowe należy w całości zastosować wczesną wiosną.

Pielęgnacja jeżówek uprawianych w ogrodzie ogranicza się do regularnego podlewania i podwiązywania roślin tak, żeby długie pędy nie opadały. Jeżówek nie należy również przesadzać, ponieważ źle znoszą zmiany stanowiska.

Jeżówka

Jeżówka

Zbiór

Ziele jeżówki zbiera się od drugiego roku uprawy. Pierwszy zbiór przypada  na początek kwitnienia natomiast drugi – nie później niż do końca września. Suszenie ziela odbywa się w suszarniach powietrznych bądź termicznych w temperaturze do 45°C. Korzenie jeżówki zbiera się dopiero po likwidacji plantacji, czyli po trzecim, rzadziej czwartym roku uprawy. Suszenie korzeni odbywa się w suszarniach o temperaturze 50°C.


Zastosowanie

Jeżówki są roślinami ozdobnymi i doskonale nadają się na kwiat cięty. Zaletą jeżówek jest to, że w wodzie wyglądają świeżo przez długi czas. Ponadto,  jeżówki bardzo dobrze wyglądają w połączeniu z innymi roślinami. Stosuję się je do kompozycji naturalistycznych albo do różnokolorowych kompozycji kwiatowych. Jeżówki są kwiatami dość wysokimi, dlatego poleca się je zasadzać na tyle rabaty.

Jeżówka

Jeżówka

Jeżówki uprawiane na plantację wykorzystuję się w lecznictwie. Składniki zawarte w jeżówkach, takie jak miedź, żelazo, wielocukry, poliacetylen, garbniki, glikozydy, terpeny, białka, kwasy tłuszczowe oraz witaminy A, C i E poprawiają działanie układu odpornościowego. Nalewki, maści i syropy z dodatkiem jeżówki pomagają zwalczyć infekcje wirusowe i bakteryjne oraz są sosowane przy grypie i przeziębieniach.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: